Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kurban almayı düşünenler için ‘Kurban Rehberi’ hazırladı.

Yayınlanan rehberde, kurban olabilmesi için sığır ve mandaların 2 yaşını, devenin 5 yaşını, keçi ve koyunların bir yaşını bitirmiş olmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Manda ve sığırların 2 yaşını doldurup doldurmadığını ve 3 yaşına girdiğini öğrenebilmek için iki ön kesici süt dişlerinin yerini kalıcı dişlerin alması gerektiği açıklandı.

Kurban rehberinde, sığırda bulunan butların yuvarlak olması gerektiği belirtilirken, ‘Sağlıklı sığırda omuzlar geniş, vücut çıkıntıları belirsiz, deri yumuşak ve elastiki, bakışları canlı, kıllar ince ve parlak olur. Bununla birlikte, göz, burun, ağız, meme ve arkasında anormal akıntılar, bacak ve ayaklarında topallık, deri ve memelerinde hastalık belirtisi, şişkinlik, renk değişimi ve yara yoktur’ ifadeleri kullanıldı.

Hayvanın gözleri canlı olup hareketlerinde bir sınırlama olmamalı, aksine dada hareketli hayvanlar tercih edilmelidir. Sağlıklı hayvanların derileri elastik, tüyler ise daha parlaktır. Etli hayvanlarda, butlar dışa doğru ve dolgun bir şekilde gözükmelidir ve karnı sarkık olmamalıdır.

Hayvanın kuyruk sokumu ve döş kısmının fazla dolgun gözükmesi, çok yağlı olduğunu gösterir. Geniş ve normal bir dolgunluk hayvanın tam besili olduğunu belirtir.