Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde, yoksul ailelerin yalnızca ekonomik eksiklikler sebebiyle çocuklarını kurum bakımına vermesinin önüne geçmek için başlatılan "Sosyal ve Ekonomik Destek (SED)" uygulamasının "Okul Destek Projesi" ile kapsamının genişletilmesi hakkında karar verildi.

Ekonomik eksiklik çeken 105 bin 310 çocuk için ailelerine bu senenin Ekim ayına kadar toplam 682 milyon lira destekte bulunan Bakanlık, yeni projeyle SED'de psikolojik destek ve okul başarısı faktörlerini de ele alacak. Bir senelik uygulama zamanında bütçesi 2 milyon lira olarak hesaplanan Okul Destek Projesi'yle ailelerde çocuk adına farkındalık oluşturulması, çocuklara okul dışı zamanlarını kaliteli ve verimli kullanabilecekleri ortam ve imkanların sunulması hedefleniyor. Bakanlık, bu bünyede, SED hizmetinden faydalanan çocukları yalnızca maddi olarak değil akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle yardımda bulunacak. Bakanlık, ayrıca çocukların bu faaliyetlere katılmasını destekleyecek.

23 PİLOT İL SEÇİLDİ

Okul Destek Projesi'ni ilk etapta pilot uygulama olarak başlatan Bakanlık, çalışmanın devam ettireceği 23 ili seçti. Buna göre, önümüzdeki seneden itibaren, Ağrı, Antalya, Aydın, Bartın, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Erzincan, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kırklareli, Konya, Muğla, Samsun, Şırnak, Trabzon ve Yozgat'ta maddi imkansızlıklar içerisinde olan ve SED'den yararlanan yüzlerce çocuk, "Okul Destek Projesi" ile sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan yardım görecek. Projeyle çocukların psikososyal gelişimlerinin birebir takibi ile birlikte eğitim alanında rehberlik ve destek hizmeti de verilecek. Bu şekilde çocuklara sosyal fırsat eşitliği sağlanması, okula devam ile okul başarı puanlarının artmasına katkı verilmesi amaçlanıyor.