Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’da Kurban Bayramı boyunca kurban satışının ve hayvan kesiminin yapıldığı yerlerde çevre kirliliğine neden olacak çalışmalara önlemek için denetimler gerçekleştirecek. Veteriner, polis ve zabıtaların yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan gruplar, Kurban Bayramı süresince gerekli yerlerde denetimler yapacak.

50 BİN TL CEZA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerin izin verdiği bölgelerden başka yerlerde kurban kesimi yapanlara 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğinde 203 ile 50 bin 975 TL arasında para cezası kesileceğini ifade etti.

KURBAN FİYATLARI NE KADAR?

TÜKETBİR Başkanı Tunç, yurt dışından karkas et ve canlı hayvan ithalatında gümrük vergilerinin indirilmesine dair kararnamenin üreticide paniğe yol açtığına dikkat çekerek, bu konunun canlı hayvan karkas kesim kilogram fiyatlarını 2 lira düşürerek ortalama 26 liraya getirdiğini belirtti. Tunç, bahsi geçen düşüşün kurbanlık fiyatlarına da yansıdığının altını çizerek, "Büyükbaş kurbanlık hayvanların kilogram fiyatı şu an yeri ve et randımanına göre 18-20 lira arasında değişiyor." diye konuştu.