Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, özel hastanelerden alınan katkı payları hakkında vatandaşlardan gelen fazla şikayetlerden dolayı harekete geçerek bir çalışma başlattıklarını ifade ederek, "Vatandaşın katkı payı yükünü azaltacağız" açıklamasında bulundu. Basın mensupları ile sohbet eden Demircan, özel hastanelerde alınan katkı payları hakkında SUT'ta (Sağlık Uygulama Tebliği) çalışma yapılacağını haber verdi.

Demircan, ilerleyen günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bir araya geleceklerini belirterek, "SUT aslında Çalışma Bakanlığı yani Sosyal Güvenlik Kurumu'nun konusu ama beraber çalışacağız. Bizim SUT'taki yeni ücretlerin yenilenmesi konusunda etkimiz olacak. Esas problemin bir kaynağı o; katkı payı ücretlerinin sınırlandırılması dahil." dedi.

8 senedir SUT'taki fiyatların güncellenmediğinin, revize edilmediğine vurgu yapan Demircan, "Özel için de devlet kendi hastaneleri için de (üniversite hastaneleri dahil) bunu yapmamış. Siz bunu yapmayınca elbette ki hizmet veren kurumların hastadan alacağı katkı payı konusunda problemçıkıyor. Bunların güncellenmesi lazım." şeklinde konuştu.

‘VATANDAŞIN YÜKÜ HAFİFLEYECEK’

Demircan, fiyatların güncellenmemesinin katkı paylarını da etkilediğini belirtti ve şöyle dedi: "Yapacağımız çalışma ile vatandaşın üzerindeki katkı payı yükünü hafifleteceğiz. Şu anda özel hastaneler SUT'tan aldığı ücretleri yetersiz bulduğu için fark talep ediyor vatandaştan. Vatandaşa yüklüyor bunu ve belli bir sınır içinde alıyor bu farkı. SUT'taki ücretler yenilenecek." açıklamasını yaptı.
Randevu sistemi ile hasta bakılması hakkında büyütülecek bir sorun bulunmadığını ifade eden Demircan, ancak bununla da ilgileneceklerini belirtti.