Irak’ın kuzeyinde yer alan Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesuz Barzani’nin tüm uyarılara rağmen referanduma gitme kararı alması ve sabah saatlerinde oy verme işleminin başlamasından sonra Habur Sınır Kapısı’nın kapatıldığı aktarmıştı.

Konu ile alakalı açıklama yapan Bakan Tüfenkçi, "Şu anda kapatma söz konusu değil. Geçişler güvenlik nedneiyle sıkı kontrollü sağlanıyor. Irak tarafından gelenlerin daha sıkı kontrolle geçişlerine izin veriyoruz. Karşıdan gelen araçlar için denetimi artırdık." ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki bazı tır şoförlerinin kendileri tedirgin olduğu için sınırdan geçmek istemediklerinin altını çizen Tüfenkci, "İlerleyen saatlerdeki gelişmelere göre durumu ve gelişmeleri yeniden değerlendiririz." diye konuştu.

BARZANİ: UMARIM TÜRKİYE SINIRI KAPATMAZ

Barzani dünyadan gelen uyarılara rağmen Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun bugün yapılacağını açıklarken, "Umarım Türkiye sınırı kapatmaz" demişti.

Öte yandan Türkiye vatandaşlarını seyahat konusunda uyardı.

TÜRKİYEDEN SEYEHAT UYARISI

Dışişleri Bakanlığı, ‘Irak’ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) dışında yer alan bölgelerini hakkında yapılan seyahat uyarısının IKBY denetiminde olan Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’yi de içine alarak büyütüldüğünü’ belirtti.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, ‘Yaşanan son olayların ardından Irak’ta yer alan veya Irak’a seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşlarına ilişkin seyahat ve güvenlik bildirisi’nde, Irak’taki hassas güvenlik şartları kapsamında bu ülkeye seyahat etmeyi düşünen veya şuanda Irak’ta bulunan Türk vatandaşlarına ilişkin son uyarının 18 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirildiği belirtildi.