Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ceza infaz kurumlarında çalışanlar için önemli bir açıklama yaptı. Gül, ‘Ceza infaz kurumlarında görevli olarak çalışan vatandaşların genelini kapsayacak düzende 5 seneyi geçmeyecek şekilde, görev yaptığı her sene için 90 gün prim ödeme gün sayısına ilave edilecek. Bu durumda fiili çalışma zammı ile 20 sene görev yapan çalışan 25 sene çalışmış durumda olacak.’ açıklamasını yaptı.

2,5 YIL ERKEN EMEKLİ OLMA KOLAYLIĞI

Gül, ‘Yine beş seneyi geçmemek kaydı ile fiili hizmet zamanı aldığı zammının yarısı da emeklilik yaş haddinden düşürülecek. Bu şekilde çalışanımız en fazla 2,5 sene erken emekli olma kolaylığına erişebilecek.’ dedi.

EMEKLİ MEMUR MAAŞLARI BELLİ OLDU

Toplu sözleşme görüşmeleri tamamlanmasından sonra memurların ve memur emeklilerinin alacakları zam oranları belirlendi.

Buna göre, 3.2 milyon memur ile 1.9 milyon emekliye 2018 senesi için 4+3.5 ve 2019 senesi için de 4+5 oranında zam gerçekleşecek. Memurlar ve emekliler ilk zamlı maaşlarını Ocak 2018 tarihinde alacak.

Memurlarda ise toplam zam miktarı 477 lira 34 kuruştan başlıyor. Bu durumda da en düşük memur maaşı Temmuz 2019'da 3.198 liraya yükselecek. Emekli memurların alacakları zamlar tablomuzda yer alıyor.