Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, yapımı devam eden  İzmir-İstanbul otoyolunun Kemalpaşa-Akhisar kısmında incelemeler gerçekleştirdi. Bakan Turhan incelemer sonunda gazetecilere açıklama yaptı. Bakan çalışmaların son sürat devam ettiğini, hava şartlarının ise çalışmanın ilerleyişi açısından önemli olduğunu söyledi. 

Bakan Turhan şunları kaydetti: "Saruhanlı'ya kadar olan 50 kilometrelik kesim artı 3,5 kilometrelik bağlantı yolunu aralık ayının ilk haftasında hizmete açmayı planlıyoruz. Diğer 29 kilometre artı 4 kilometrelik Akhisar çevre yolu da dahil oranın bağlantısında da hedefimiz şubat tatiline yetiştirmek. Amacımız bu, tabii hava şartları iş programımızın gerçekleşmesinde önemli bir etken. İş programında umduğumuz, beklediğimiz süreleri yakalayabilirsek çok fazla değil, 100-150 günlük bir süre. Genel hedefimiz nedir diye soracak olursanız; 2019'un yaz ortası gibi İstanbul'dan İzmir'e, inşallah bu bir hedeftir tabii gayretimiz o yöndedir, otoyol standardında bir altyapıyla insanlarımız İstanbul'dan İzmir'e, İzmir'den İstanbul'a ulaşabilecekler." 

Turhan otoyolun yapımında hiç bir kamu kaynağının kullanılmadığını ekledi ve sözlerini şöyle sürdürdü; ''"Her zaman ifade ettiğimiz gibi bu yap-işlet-devret projesi. Yapımında hiçbir kamu kaynağı kullanılmıyor, yapıldıktan sonra garanti ettiğimiz trafikle kullanan trafik arasındaki farkın garanti ödemesi olarak üstlenici, görevli firmaya ödeme yapıyoruz. Zaman zaman basında bu ücret toplama sisteminde yaşanan sorunlar, sıkıntılardan bahisle mükerrer ödemeler yapıldığı ifade ediliyor; bunun hiçbir zaman gerçekle alakası yok. İnsanımızın hizmeti aldığı kesim kadar para cebinden çıkar. Zaman zaman sistemde oluşan birtakım algılama hataları nedeniyle ücretlendirilmeyen durumlarda vatandaşımız isterse parasını ödemeden geçer, isterse nakit olarak o anda parasını öder. 15 gün içerisinde de hiçbir cezai uygulamaya maruz kalmadan geçiş ücretinin parasını ödeme hakkına sahiptir."

Bakan Turhan çalışmaların kesintisiz devam ettiğini vurguladı ve hava şartları iyi giderse otoyolun Eylül 2019'da faaliyete gireceğini ekledi. 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.