İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İlin Valiliklerine Yeni Koronavirüs Genelgesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, salı günü tüm Türkiye'de koronavirüs tedbirleriyle alakalı denetimlerin yoğun bir şekilde gerçekleştirileceğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İlin Valiliklerine Yeni Koronavirüs Genelgesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, salı günü tüm Türkiye'de koronavirüs tedbirleriyle alakalı denetimlerin yoğun bir şekilde gerçekleştirileceğini açıkladı.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMEN SOYLU'DAN KORONAVİRÜS TEDBİRİ AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs tedbirleri kapmasında yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, 'Salı günü tüm Türkiye'de koronavirüs tedbirleri ile ilgili yüksek yoğunluklu bir denetleme gerçekleştireceğiz' ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il için uygulanacak yeni bir genelge yayınlandı:

Koranavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler ile belirlenen kurallar noktasında, gerek işletme sahiplerinin ve hizmet sağlayıcıların gerekse vatandaşlarımızın bilinçlendirilmelerini ve tedbir/kurallara en üst seviyede uymalarını sağlamak amacıyla denetimlerin kesintisiz ve süreklilik teşkil edecek şekilde gerçekleştirilecek.

Bu amaçla önümüzdeki on gün boyunca konu/faaliyet alanı bazlı olacak şekilde (belirlenecek günlerde tüm lokanta ve restoranların denetlenmesi, diğer gün toplu ulaşım araçlarının kontrol edilmesi gibi) sahada etkin denetim yapılacak.

Denetimlerde vatandaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (düğün, nişan, kına, sünnet düğünü, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

Vatandaşların toplu olarak bir arada bulunmasına sebep olduğu için 16.03.2020 tarihi itibariyle faaliyetleri durdurulan taziye evlerine ilişkin hem vatandaşlarımızın uyarılması hem de alınan bu önleme riayet edilip edilmediğinin denetlenmesi amacıyla bu konuda en doğru bilgi sahibi olan din görevlilerinin kolluk güçleri ile irtibatlandırılmasının sağlanacak.

Denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek, bunun için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının personelinden azami ölçüde istifade edilecek.

Denetimler sırasında rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek. Denetim faaliyetlerinin etkinliğinin ve görünürlüğünün en üst seviyede tutulacak.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR