İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile alakalı kimi gazetelerde yayınlanan ve altında 111 kişinin imzası bulunan ilana, Twitter hesabından yaptığı açıklama ilesert eleştiride bulundu.

İlanın, "DHKP-C üyesi iki terör örgütü üyesine hamilik olduğunu" aktaran Soylu, paylaşımında şu ifadeleri kullandıi:

"Bugün kimi gazetelerde, DHKP-C terör örgütünün emirlerine eksiksiz uyan, bu örgütün üyeleri adına gerçekleri saptırarak ilan verenler. Başınıza gelen en küçük vakada yardım istediğiniz polisin bilgisine, istihbaratına ve tespitlerine inanmıyorsunuz, savcılara ve hakimlere de inanmıyorsunuz fakat terör örgütü üyelerine inancınız tam.

Hepimizin devletini terör örgütü karşısında hareketsiz ve çaresiz duruma düşürmek, suçlu göstermek adına yola çıkanlar. Neyin altına imza attığınızın biliyor musunuz?

Peki terör örgütlerine cesaret vermek için bu ilanı yayınlayanlar?"

NE OLMUŞTU?

11 İMZALI BİLDİRİ


Tutuklu oldukları cezaevinde de açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın göreve iadesi adına 111 kişilik bir grup bildiri yayınladı.

Bildiride, "Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin. Okullarına geri gelebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri adına devletin gereken adımları atmasını talep ediyoruz." ifadeleri kullanıldı

KİMLER İMZALADI


Bildiriye imza atan kimi isimler ise şöyle: Sıla Gençoğlu, Fatih Portakal, Meltem Cumbul, Müjde Ar, Müjdat Gezen, Zuhal Olcay, Zülfü Livaneli, Gülriz Suriri, Hayko Çepkin, Akın Birdal, Ataol Behramoğlu, Atilla Dorsay, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit.