Bakan Soylu'dan Anayasa Mahkemesi Başkanı'na Tepki

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehirler arası yollarda gösterileri yasaklayan kanunun iptal edilmesi sebebiyle AYM Başkanı Zühtü Arslan'a sert ifadelerle eleştirdi.

Bakan Soylu'dan Anayasa Mahkemesi Başkanı'na Tepki

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde Toplumsal Olaylarda Müzakere Kursu Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Süleyman Soylu, orada yaptığı açıklamada, AYM Başkanı Zühtü Arslan'a sert ifadelerle yüklendi.

Anayasa Mahkemesi'nin şehirler arası yollarda düzenlenen gösterileri yasaklayan kanunu iptal ettiğini anımsatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, karar sebebiyle AYM Başkanı Zühtü Arslan'a ve AYM mensuplarına şu ifadelerle tepkisini gösterdi:

'BİSİKLETİNLE İŞE GİT GEL BAKALIM'

'Anayasa Mahkemesi karar veriyor. FETÖ'cüler girsin, PKK'lılar girsin ne olacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na buradan söylüyorum. Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?

'NİYE POLİS KORUMA ALIYORSUNUZ?'

Hadi git gel. Özgürüz ya. Tamamen her şey güvenlik altında, hadi git. Niye polis koruma alıyorsunuz? Niye eskortlarla geziyorsunuz o zaman. Ben varım, sen var mısın? Sayın AYM Başkanı ben varım.

'ARABAMLA TEK BAŞIMA GİTMEYE BEN VARIM SEN VAR MISIN?'

Kendi arabamla tek başıma gitmeye ben varım. Sen var mısın? Her yere. Biz buralardan gideriz ama bu ülke büyük bir mücadele içerisinden geçiyor. Ayağımızı topal bırakmayın. Bizi zorluk içerisinde bırakmayın ne olursunuz.'

Bakan Soylu'nun açıklamalarından öne çıkan ifadeler şu şekilde:

'Geçtiğimiz günlerde basında Anayasa Mahkemesi'nin toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunundaki şehirlerarası 'karayollarında toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlenemez' hükmünü iptal ettiği şeklinde bir haber yapıldı. Yazım aşamasında olan bu kararın uygulamada ne gibi sorunlara yol açacağını en iyi burası bilir. Enteresan bir işle karşı karşıyayız. Sosyal medyada bir terörizm olduğunu herkes kabul ediyor. Hemen Anayasa Mahkemesi bir düzenleme yapıyor, bunu siz kolluk kuvveti olarak belirleme hakkına sahip değilsiniz diyor.

'FETÖ TÜRKİYE'Yİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞTI'

Başımızın üstüne. Sonra vatandaşımız şikayet ediyor. Biz bu kadar hakaretle karşı karşıyayız diyor. Cumhurbaşkanımızdan başlayarak tüm devlet büyükleri karşı karşıya kalıyor. Sonra güvenlik tatbikatları var, iptal ettiler. Nesini iptal ettiniz. FETÖ, Türkiye'yi ele geçirmeye çalıştı. Nerede ele geçirmeye çalıştı? Yargıda, emniyette, TSK'da. Bunlar kim, kamu görevlisi. Kamu görevlileri kamuya nasıl giriyorlar. Ben anlamıyorum. Şartlar, şekiller. Şu özgürlüktür, şu değildir. Burada bir şey yapılmak isteniyor. Sadece terör örgütüne mensupsa kamuya girmesin. Kim girerse girsin. Atıyoruz zaten. Bu özgürlükleri engeller. Peki. Ben gördüklerimi söyleyeyim, sonra ne söylerse söylesinler.

'FETÖ'CÜLER GİRSİN, PKK'LILAR GİRSİN NE OLACAK?'

Anayasa Mahkemesi karar veriyor. FETÖ'cüler girsin, PKK'lılar girsin ne olacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na buradan söylüyorum. Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?

'ŞEHİT CENAZELERİNDEKİ 1 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN GÖZYAŞLARINI BEN YAŞIYORUM'

Sevgili AYM Başkanı, size söylüyorum. Şehit cenazelerindeki 1 yaşındaki çocukların gözyaşlarını ben yaşıyorum. Anne ve babalarla biz konuşuyoruz. Cumhurbaşkanımıza selamlarımızı söyleyin, biz ona inanıyoruz diyen anne babaların itimatın biz sorumluluğumuza alıyoruz. Canı yanan biziz. Onun için sözlerime alınabilirsiniz, alınmayabilirsiniz ama bunu söylemezsem bu dünyaya karşı da öbür dünyaya karşı da kendimi mesul hissediyorum.

'MUHALEFETE SÖYLÜYORUM, YAZIKLAR OLSUN, AYIPTIR'

Neymiş, ana muhalefet partisi lideri Demirtaş için hapishanede yattığı günleri şeref madalyası olarak nitelendiriyormuş. Buradan ana muhalefet partisine söylemek istiyorum. Bu ülke kolay kazanılmadı. Yazıklar olsun, ayıptır. Belediyeleri pişpişleyip, terör örgütüne silah taşıyanlar alkış tutan, sokağa çıkın, yakın yıkın talimatı verenin şeref madalyası alacağı bir ülke değil burası.

'KILIÇDAROĞLU, EVİNDE RAHAT RAAHT UYUYORSAN ŞU ANDA TOPRAĞIN ALTINDA YATAN YÜZBAŞI MAHMUT SAYESİNDE'

İki gün önce Samsun Havza'da Yüzbaşı Mahmut'u toprağa verdik. Dünyanın hangi ülkesinde bir yüzbaşı teröristi almak için mağaraya girer, bir yarbay mağaraya girer. Kemal Kılıçdaroğlu, evinde rahat rahat uyuyorsan şu anda toprağın altında yatan Yüzbaşı Mahmut sayesinde. Şu anda GATA'da hayat mücadelesi veren Yarbay Muammer sayesinde. O olaylarda şehit düşen Özel Harekat Polisleri sayesinde.'

'HDP'DE AKLI BAŞINDA BİR TEK KİŞİ YOK MU?'

İçişleri Bakanı Süyleman Soylu, 'Şu HDP'de aklı başında olan bir tek kişi yok mu yahu, tek bir kişi? Bu yıl sadece 35 kişi dağa çıktı. Terör örgütünün bütün psikolojisini çökerttik.' diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR