Bakan Soylu: Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Ceza Uygulanacak

Dün gece alınan karar kapsamında 31 ilde hafta sonu için sokağa çıkma yasağı getirilirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yasağa uymayanlara ceza verileceğini açıkladı. Yasağa uymayanlara, 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası ve 3 bin 186 TL'ye kadar para cezası uygulanacak.

Bakan Soylu: Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Ceza Uygulanacak

Bakan Soylu: Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Ceza Uygulanacak

Çin'in Vuhan kentinden yayılmaya başlayan coronavirüs salgını ülkemizdeki rutin hayatı da etkilemeye devam ediyor. Dün gece alınan karar kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak için hafta sonunu kapsayacak şekilde sokağa çıkma yasağa getirildi.

HAPİS VE PARA CEZASI VAR

Yasağa uymayanlar için uygulanacak cezaları da açıklayan bakan Soylu, "Türk Ceza Kanunu'nun 175. Maddesi açık 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası var. Hem Hıfzıssıhha Kanunu'na göre hem de İller İdaresi Kanunu'na göre 3bin 186 TL'ye kadar para cezası söz konusu. Hem hapis cezası hem de para cezası var ama bunları söylemenin anlamı yok. Çünkü bu cezaya yönelik bir durum değil. Bu salgının yayılmasını önleme için vatandaşlarımızın uyması gereken bir durum." ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLAN İLLER

Karar kapsamında; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak'ta sokağa çıkmak pazar 00:00'a kadar yasaklandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR