Bakan Pakdemirli'den Kurbanını Satamayan Yetiştiriciye Müjde!

Vatandaş yine mağdur edilmedi. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre, yetiştiricilerin elinde kalan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu satın alacak.

Bakan Pakdemirli'den Kurbanını Satamayan Yetiştiriciye Müjde!

Bakan Pakdemirli'den Kurbanını Satamayan Yetiştiriciye Müjde!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini ve Et ve Süt Kurumunun (ESK) elde kalan hayvanları alacağını bildirdi

Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada bu yıl 1,2 milyon büyükbaş ve 3,6 milyon küçükbaş kurbanlık bulunduğunu ifade etti.

TALEP HALİNDE SATIN ALINACAK
Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin zarar uğramasını engelleyeceklerini kaydeden Pakdemirli, ''Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, ESK eliyle biz alacağız.'' dedi.

ALIM FİYATLARI
Bakan Pakdemirli, alım fiyatlarına yönelik şöyle bir açıklamada bulundu: ''Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilogram ve üzeri olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 19 lira olacak. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kilogram arası olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 lira olacak. İkinci ve üçüncü kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacak.''

Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeden tokluların canlı kilogram alım fiyatının 17 lira olacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, ''Koyunlar canlı olarak kilogramı 15 lira, keçiler canlı olarak kilogramı ise 13 lira üzerinden satın alınacaktır." değerlendirmesinde bulundu. Pakdemirli, alım fiyatları ve diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını belirterek "Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir.'' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR