Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Bahçelievler Kadın Kolları'nın çalışmasına katılım sağladı.

"ADETA BİR YOL AYRIMINDAYIZ"

Bakan Mehmet Özhaseki, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek halk oylamasının diğer seçimlerden çok farklı olduğuna vurgu yaparak, "Diğer seçimlerin genelinde iktidara gelme, gelmeme, daha güçlü şekilde gelme gibi iddialar vardı. Şimdi Türkiye için adeta bir yol ayrımındayız. Bu 18 maddenin ne getirip ne götürdüğünü iyi bilmemiz lazım. Çünkü o kadar çok yalan söyleniyor ki. İnsanlar bu yalanların tesirinde kalarak bazen de inanıyorlar. Buna çok üzülüyoruz. 'Diktatörlük geliyor, 18 yaşındaki çocuklar emekli olacak. Cumhuriyet elden gidiyor' gibi ipe sapa gelmeyen sözler söylüyorlar." açıklamasını yaptı.

20 YAŞINDA KİMSENİN EMEKLİ OLMA ŞANSI YOK

Mevcut anayasanın cumhurbaşkanına çok fazla yetki verdiğini aktaran Bakan Mehmet Özhaseki,  sözlerine şöyle devam etti: "1982 Anayasası'nda her türlü yetki cumhurbaşkanına verilmiş. 2007’de halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle daha da güçlü hale getirdik. Şimdiki sistemde cumhurbaşkanı yargılanamaz. Getirmek istediğimiz yeni sistemde ise attığı her imzada cumhurbaşkanının sorumluluğu var. Her imzadan mahkemeye gidebilir, şikayet edildiğinde Meclis'te belli bir çoğunluk sağlandığında yargılanabilir. Cezai, siyasi ve hukuki sorumluluğu var. Attığı her imzadan sorumlu olan bir cumhurbaşkanı nasıl diktatörlüğe gidebilir. Böyle bir insafsızlık, yalan olur mu? 20 yaşında kimsenin emekli olma şansı yok. Sanki seçim olsa 600 tane, 18-20 yaşında genç seçilecek. Öyle bir şey yok. 20-22 yaşında 3-5 genç meclise gelerek kendi akranlarını temsil edecek. Gençlerin sorunların dile getirecek.”

Bakan Özhaseki, mevcut sistemde iki başlılığın olduğunu ve Türkiye’nin siyaset tarihinde birçok kez cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasında çoğu zaman anlaşmazlık yaşandığı belirterek, şu anda sıkıntı yaşanmamasının nedeninin ise her iki makamda bulunan kişilerin aynı ekolden gelmesi olduğunu belirtti.

Kaynak: En Son Haber