Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, canlı yayında yapmış olduğu beyanlar ile, "Katar'ın bütün temel gereksinimlerinin tamamını Türkiye karşılayabilir" diye belirten Zeybekci, "Bunun için net hazırlıklar mevcut" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci' nin konuşmasından satır başları;

BÖLGENİN AĞABEYİ OLAYA EL ATMALI

"Katar' da bizim desteklemediğimiz gelişmeler yaşandı. 1 hafta önce yapılan Bakanlar Kurulu esnasında bu gelişmeler yaşanıyordu. Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan' ın ve Başbakan Binali Yıldırım' ın talimatı ile Katar kararını verdik. Millet olarak zayıf olanın yanında yer almalıyız. Bir duruşumuz mevcut. Katar meselesini kardeşler arası bir rekabet olarak görmekteyiz. Suudi Arabistan' ın bölgenin ağabeyi olarak olaya el atması gerekir. Katar' da insani gereksinimleri giderdik, gidermeye devam edeceğiz.

BU FIRSATÇILIK DEĞİL

Katar' a giden ürünleri sattık. Katar ile dış ticaretimiz 850 milyon dolar civarında idi. Bu sene içinde rakam farklı olacak. Katar' ın bütün temel gereksinimlerinin tamamını Türkiye karşılayabilecek durumda. Bunun için net hazırlıklar mevcut. Katar ile alakalı fuar yapacağız. Bu fırsatçılık değil. Katarlı alıcıları getireceğiz." diyerek yorumlarda bulundu.