Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Bilhassa havacılık sektöründe dünyanın en hızlı gelişen ülkesi Türkiye oldu. Uluslararası hava taşımacılığı alanı son on senede yüzde 5,6 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde 14'ü buldu." şeklinde ifade etti.

Son 14 senede 26 olan faal havaalanı sayısının iki katını da geçerek 55’e yükseldiğini hatırlatan Arslan, var olan havalimanlarının ise yenilendiğini belirtti.

Arslan, yapılan çalışmalar sonucunda "havayolunun halkın yolu" haline getirildiğini ifade ederek, ''Havalimanı olmayan diğer kentlerimize de havalimanı yapılmasına karşı çalışmalara devam ediyoruz. Bu konu dahilinde etüt ve proje çalışmaları biten 3 havalimanının yapımı ihalesine bu sene içerisinde çıkılacak." açıklamasını yaptı

İHALELER YIL İÇİNDE

Arslan, Karaman ve Yozgat havalimanlarının yapımı ihalesine Temmuz-eylül aylarında çıkmayı hedeflediklrini, bölgesel nitelik taşıyacak Bayburt-Gümüşhane Havalimanı'nın ihale zamanını da kasım-aralık aylarında başlatmayı planladıklarını aktardı.

HEDEF 2020

Arslan, bu kapsamda 3 havalimanının yaklaşık 800 milyon lira bedelle yapılacağının altını çizerek, 2 milyon kapasiteli havalimanlarının üçünün de inşasını 2020 yılında tamamlamayı planladıklarını kaydetti.

Türkiye bu atılımlarıyla büyümesini sürdürürken bu alanda bir çok Avrupa ülkesinide geride bırakmış durumda.