KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile beraberindeki heyeti KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı karşıladı.

KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Bakan Çavuşoğlu'nu Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu'nda ağırladı. Meclis Başkanı Siber, Mevlüt Çavuşoğlu'nu KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

SÜREÇ RUMLARDAN DOLAYI SEKTEYE UĞRADI

Görüşme sürecinde Rumların evet denebilecek ön şartların olmaması nedeniyle müzakerelerin tıkandığını belirten Bakan Çavuşoğlu, konu hakkında ortak noktanın bulunması için geldiğini aktardı. Müzakereci Özdil Nami, Mustafa Akıncı ve uzmanların da yer aldığı heyetler arası görüşmelerde Kıbrıs konusunda değerlendirmeler yaptıklarını, hükümet kanadı ile Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin başkanlarının da kendilerine katıldığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "Rotamız ne olacak, hangi adımları atacağız bunları konuştuk. Memnuniyetle söyleyebilirim ki hem izleyeceğimiz rota hem de durum tespiti konusunda ortak mutabakat var, uyum var. Bu da Cumhurbaşkanı'nın, siyasi partilerin ve müzakere heyetinin Türk halkının menfaatlerini koruma kararlığının göstergesi" diyerek görüşmelerin ortak bir sonuca varabileceğini belirtti.