Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya'da katılmış olduğu bir televizyon programında çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Akif Çağatay Kılıç'ın konuşmasının satır başları şu şekide: 

"BAKANIN POLİS ZORUYLA ENGELLENMESİNİ NASIL İZAH EDELİM?"


Bakan Akif Çağatay Kılıç, "Bir Bakanın Büyükelçiliğine veya Konsolosluğuna giderken polis zoruyla durdurulması, gösteri haklarının polis zoruyla engellemesini ne ile izah edelim. Bu uygulamanın demokrasiyle nasıl bağdaştıracağız? Bu davranış Avrupa değerleriyle bağdaşmaz. Aşırı sağcı Geert Wilders'in açıklamaları söylediği zehirli sözleri nasıl anlamalıyız" derken, Federal Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Altmaier "her ülkenin kuralları var. Her ülke başka ülkelerin kurallarına uymalıdır" cevabını verirken, Bakan Kılıç'ta "Biz Türkiye olarak kendi halkımıza yapacağımız referandum u izah etme hakkına sahibiz" cevabını verdi.

"HER GÜN ALMAN MEDYASINDA TÜRKİYE ALEYHİNE HABERLER YAPILIYOR"

Bakan Akif Çağatay Kılıç, "Nazı benzetmesi kurumları kişileri hükümetleri kapsamıyor. Yapılan uygulamayı izah etmek için kullanılmıştır. Avrupa'da yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı var. Her gün Alman medyasında Türkiye aleyhine haberler yapılıyor. Sonra Türkiye'nin konusun Almanya'ya taşımayalım deniliyor. Bu nasıl olacak siz taşıyorsunuz" dedi.

"ERDOĞAN KONUŞTURULMADI, PKK TEMSİLCİLERİ YAYIN YAPTI"

Altmeier, "Almanya'da toplanma kanunu vardır. Bunun teknik ve güvenlik kuralları vardır. Bu herkes için geçerlidir." sözlerine Kılıç, "Toplantı ve konferans kanunlarınıza saygılıyız. Fakat Köln'de düzenlene mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşturulmadı. Mahkeme anında karar verdi. Mahkeme kararı diye engellendi. Buna benzer engellemeler ardı ardına gelince farklı düşüncüler oluşuyor. Ama bir iki hafta sonra PKK temsilcileri yayın yapabildi. Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz" dedi.

Kaynak: Haber 7