Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, çeşitli programlara katılmak için geldiği Ağrı'da, bakanlığına ait kurum ve kuruluşların hizmetlerine karşı değerlendirme toplantısına katıldı.

Kaya burada gerçekleştirdiği konuşmasında, saha ziyaretlerinin önemine vurgu yaptıi ve bu ziyaretler sayesinde ihtiyaçların daha gerçekçi olarak belirlendiğini söyledi.

Ağrı'da 18 Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personeli bulunduğunu aktaran Kaya, 20 yeni ASDEP personelinin de sınav neticelerinin açıklanmasından sonra şehirde göreve başlayacağını bildirdi.

ERKEN YAŞTA EVLİLİK SIFIRA İNECEK

Erken yaşta yapılan evliliklerin sayısını sıfıra indirmeyi hedeflediklerini belirten Kaya, şöyle devam etti:

"Ağrı'da erken yaşta evlilik Türkiye ortalamasının dört katı üzerinde. Bunun için de çok detaylı bir çalışmayı burada, Ağrı ilimizde, doğu illerimizde başlatacağız. İnşallah bu konuda da bölgeye özgü etüt, eğitim çalışmaları gerçekleştireceğiz. Bu oranları sıfıra indirmek hedefimiz. Diğer kurumlarımızla iş birliği içinde evlilik öncesi eğitim programlarımızı, aile eğitim programlarımızı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz."

"Kız çocuklarımız okusun istiyoruz"
Bakan Kaya, toplantının ardından Cumhuriyet Caddesi üzerindeki esnafı ziyaret ederek, sorunlarını dinledi. Gelinlik satan bir mağazaya giren Kaya, kadın girişimciye Ağrı'da erken yaşta evlilik sorunu olduğunu anlattı. Kaya, "Bu konuda ciddi çalışmalarımız var. Biz Ağrı'da da erken yaşta evlilikleri azaltacağız inşallah. Kız çocuklarımız okusun istiyoruz. Okullaşma oranını artıracağız." dedi.