Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Fakıbaba, Rusya'nın, ihracatına yasak koyduğu Türk domatesi ve farklı tarım ürünlerinin ihracatına dair, "Rusya ile domates ihracatının yapılması yüksek olasılık ancak benim görevim bundan sonra seçenekleri oluşturmak." ifadelerini kullandı.

Fakıbaba verdiği demeçte, Türkiye'nin tarım ve hayvancılık ülkesi olduğunu ve çok kaliteli tarım ürünleri üretildiğini, ülkeyi bu manada daha ileriye götürmek için gayret göstereceklerini ifade etti.

Rusya ile domates ihracatı hususunda olumlu gelişmelerin yaşanmasını beklediklerine dikkat çeken Fakıbaba, bu hususta sadece belirli ülkelere bağımlı olmamak gerektiğini, alternatif pazarlara açılmanın önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin tarım ve hayvancılık ülkesi olduğunu, sadece Şanlıurfa'nın bile sahip olduğu olanaklar ve bu alandaki altyapısıyla Türkiye'yi besleyecek potansiyeli bulunduğuna vurgu yapan Fakıbaba, şunları söyledi:

"Ne yazık ki sorunlarımız mevcut. Bazı bizden de kaynaklanan sorunlar var, halkımızla daha çok buluşacağız ve bu meseleleri inşallah çözeceğiz. Bunlar çözüldüğü zaman daha çok ihracat yapacağımıza inanıyorum ama tabii ki elimizde sihirli bir değnek yok. Yavaş yavaş inşallah Allah'ın yardımı, halkımızın desteğiyle bunu başaracağımıza inanıyorum. Rusya ile domates ihracatının gerçekleşmesi yüksek ihtimal ama benim görevim bundan sonra alternatifler hazırlamak. Bizim ürünlerimiz gerçekten dünya kalitesinde ürünler bunların değerini bilip, diğer ülkelere tanıtımını yapmamız lazım."

KURBANLIK FİYATLARI

Ahmet Eşref Fakıbaba, kurbanlık fiyatlarının alt seviyelere inmeye başladığını da sözlerine ekledi. "Fiyat söylemiyorum ancak yavaş yavaş piyasanın oturduğunu gözlemliyorum. Kurban Bayramı'nda hem üreticinin hem tüketicinin memnun olacağı bir şey planlıyoruz." diyen Fakıbaba, bu konuda da ciddi bir çalışma içerisinde olduklarına değindi.