Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, her 25 dakikada bir dünya üzerinde yaşayan insanlardan birisinin açlık sınırının altına indiğini kaydederek, "Bu ne demek? 10-15 sene sonra gıda dünyanın en önemli maddesi olacak." ifadelerini kullandı.

Bakan Fakıbaba, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği şehirde, Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

Fakıbaba, burada yaptığı konuşmada, gıda, tarım ve hayvancılığın yalnızca Türkiye'yi değil dünyayı lakadar eden hususlardan bir tanesi olduğunu vurguladı.

Gıdanın petrolden daha önemli olduğunun altını çizen Fakıbaba, "Petroldü, şuydu, buydu çok önemli değil, gıda önemli. İnsanın yaşaması önemli. Ben çok iyi biliyorum ki, her 25 dakikada bir dünyada yaşayan insanlardan birisi açlık sınırının altına düşüyor. Bu ne anlama geliyor? 10-15 sene sonra gıda dünyanın en önemli maddesi olacak. Zaten dünyada 7 milyar ortalama nüfusumuz var. Şu anda bile açlıktan ölen insanlar var." şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak yüklerinin ağır olduğunu belirten Fakıbaba, takım oyunu ile bu yükün altından kalkacaklarını ifade etti.

Bakan olduktan sonra şehre her ay geleceğini ve herkesin sorunlarını dinlemeye çalışacağını aktaran Fakıbaba, kendisine iletilen sorunları elinden geldiğince çözmeye çalışacağını dile getirdi.

Konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Bakan Fakıbaba'ya kentte yürütülen çalışmalar hakkında sunum yaparak bilgi verdi.

Ziyaretin sonunda Çiftçi, Fakıbaba'ya bakır işlemeli ibrik hediye etti.