Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gerçekleştirdiği basın toplantısında, vatandaşlara "mgm.gov.tr" adresinde paylaştıkları meteorolojik ikazlara dikkat etmeleri çağrısında bulundu.

Eroğlu, İstanbul'daki yağışla alakalı önceden kısa sürede kuvvetli yağış olacağı, dolu ve yıldırım düşmesi gibi olaylarınb yaşanacağı hususunda buradan uyarıda bulunduklarını anımsattı.

Geçmişte NASA'daki bir çalışanın Türkiye ile alakalı bin senede olmayacak sıcaklıklardan bahsettiğine vurgu yapan Eroğlu, "Yine bir gazetede gördüm; 'İstanbullular ağustos ayının başında şehri terk etsin...' Yok öyle bir şey kardeşim, işi büyütmeye gerek yok. İlim adamı iddia etmez, ispat eder." şeklinde ifade etti.

"FELAKET TELLALLIĞI YAPMAK ÇOK YAZIK"


"İstanbul'la ilgili sanki çok büyük felaket olacakmış gibi birtakım iddialar ortaya atılıyor." diyen Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

"Tamam da biz 30 Temmuz'da İstanbul'da 30 santigrat derece öngörüyoruz. Geçmişte aynı tarihte 37,4'e kadar çıkmış. Yani geçmişte daha büyük değerlere ulaşmış, sanki çok büyük felaket varmış gibi bunu sunmanın anlamı yok. Bakın 31 Temmuz'da 29 derece, gayet normal. Geçmişte 38 dereceye çıkmış aynı gün. 1 Ağustos'ta 30 derece, geçmişte 36 dereceye çıkmış İstanbul'da. 2 Ağustos'ta 31 derece olacağını tahmin ediyoruz. Şu anda meteoroloji dünyada sadece 6 ülkede bulunan en büyük sistemlere sahip. Gurur duyuyoruz. 3 Ağustos'ta 32 derece olacak, geçmişte 36 dereceye yükselmiş aynı günde. Sanki burada çok muazzam artış olacakmış gibi felaket tellallığı yapmak çok yazık."