Bakan Dönmez ve Rosatom Genel Müdürü Lihaçev Akkuyu'da İncelemelerde Bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Aleksei Lihaçev, Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaat sahasında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Bakan Dönmez ve Rosatom Genel Müdürü Lihaçev Akkuyu'da İncelemelerde Bulundu

Bakan Dönmez ve Rosatom Genel Müdürü Lihaçev Akkuyu'da İncelemelerde Bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ziyaret kapsamında sahada yapılan çalışmaları inceledi ve ihtiyaçlar doğrultusunda yerli tedarik imkanlarının iyileştirilmesi, Türk şirketlerinin projeye katılım olanaklarını, yabancı yatırımcıların Akkuyu Nükleer A.Ş. sermayesine katılımları konularını görüştü. Bunun yanı sıra, Akkuyu NGS'nin Türkiye ulusal elektrik şebekesine bağlantısı konusu da ele alındı. 

KRİTER VE STANDARTLARA GÖRE YAPILIYOR

Bakan Dönmez ve Lihaçev, Akkuyu NGS inşaatı projesinin gerek Türk tarafı, gerek Rosatom devlet kuruluşu için stratejik önem arz ettiğini vurguladı. Akkuyu NGS'nin kurulumunun yüksek bir işbirliği ile sürdürüldüğünü söyleyen Bakan Dönmez, "Akkuyu NGS iş planına uygun şekilde ilerliyor. Sahadaki çalışmalar, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın belirlemiş olduğu güvenlik ve işletme konusundaki kriter ve standartlara göre yapılıyor" dedi. 

YAP-SAHİP OL-İŞLET BENZERSİZLİĞİ

Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Aleksei Lihaçev ise, “Akkuyu NGS'nin benzersizliği, bu projenin 'Yap- sahip ol-işlet' (Build- own- operate) modeli ile gerçekleştirilmekte olmasıdır. Bir şirketin, nükleer santralin tasarımı, yapımı, işletmesi, bakımı ve işletmeden çıkarılmasını kapsayan yaşam döngüsünün tüm aşamalarından sorumlu olduğu dünyadaki ilk deneyimdir. Bu nedenle projeye stratejik bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz ve şimdiden tesisin gelecekteki işletmesi ve Türkiye'nin ulusal elektrik şebekesine bağlanması konularını görüşüyoruz. Ayrıca Türk müteahhitleri ve tedarikçileriyle ile işbirliğinin geliştirilmesine ve Türk personelinin eğitimine büyük önem veriyoruz. Zira yerli uzmanlar ve şirketler santralin yaşam döngüsü sürecinde işletmenin her aşamasında yer alacaklardır" diye konuştu. 

EPC SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Ziyaret kapsamında, Akkuyu NGS'nin tasarım, inşaat ve ekipman tedarikine ilişkin sözleşme (EPC sözleşmesi), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü huzurunda imzalandı. Sözleşmeye göre, Akkuyu Nükleer A.Ş. iş sahibi, Rus Konzern Titan-2 A.Ş. ile Türk IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ortaklığı, yüklenici olarak sorumluluklar üstlendiler.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR