Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Toplantısında 15 Temmuz şehitleri adına gerçekleştirilen saygı duruşunu memnuniyetle karşıladığını dile getirerek, "15 Temmuz darbe kalkışmasndan bu güne Avrupa Birliği kapsamında pek çok toplantıya iştirak ediyorum. İlk kez bir platformda bizim kayıplarımız adına bir saygı duruşunda bulunulmuştur. Bunun bizim neyi anlatmak istediğimizi çok doğru anlatan bir yaklaşım olduğunu belirttim." dedi

Çelik, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesi ve Türkiye-AB KİK Toplantısı’na katılmasından sonra Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

KİK toplantılarına çok değer verdiklerini belirten Çelik, bunun Türkiye-AB arasındaki en uzun soluklu mekanizmalardan biri olduğunu kaydetti.

"KIBRIS SORUNUNDA TÜRKİYE POZİTİF YAKLAŞIM GÖSTERDİ"


Çelik, KİK toplantısında Kıbrıs sorununu masaya yatırdıklarını ifade ederek, "Kesin olarak Türkiye çözümden yana, Türk tarafı pozitif bir yaklaşım göstermesine karşın bu son çözüm fırsatı değerlendirilememiştir. Bunda da Rum tarafının uzlaşmaz tutumu birinci derecede etkendir." açıklamsını yaptı.

Son Kıbrıs müzakerlerinde de AB yetkililerinin gözlemci olarak yer aldığını belirten Çelik, "Herkes objektif biçimde Türkiye'nin ne denli hazır olduğunu, çözümden taraf olduğunu ve pozitif bir yaklaşım sergilediğini gördü." şeklinde ifade etti.

Çelik, "Müzakerelerin en iyi dereceleriden bir tanesinde Rum kesiminin Enosis kararını gündeme getirmesi, Enosis kararıyla alakalı yaklaşım sergilemesi çözümle alakalı pozitif atmosferi zehirleyen en önemli etkenlerden bir tanesi olmuştur." ifadelerini kullandı.