22 Temmuz 2019
  • Istanbul 31.11°
  • Ankara 29°
  • Izmir 35°
İmsak 03:53
Güneş 05:43
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:38
Yatsı 22:20
BIST101.055
Dolar5,6769
Euro6,3731
Altın260,42

Bakan Çavuşoğlu'ndan Kürt Bayrağı Provokasyonuna Sert Tepki!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kerkük'te Kürt bayrağı asılmasına tepki gösterdi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan Kürt Bayrağı Provokasyonuna Sert Tepki!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ın Kerkük İl Meclisinin tek taraflı kararıyla resmi kurum ve kuruluşlara Irak bayrağının yanında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının da asılmasıyla ilgili, "Biz burada bölgesel yönetimin bu yaptığı oylamayı doğru bulmuyoruz. Tek taraflı adımların da bir faydası olmaz. Böylesine bir adımın Irak'ın geleceğine de bir faydası olmaz, istikrarına ve güvenliğine faydası olmaz. Irak ve Suriye'nin sınır ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Bu atılan adımı desteklemiyoruz ve doğru bulmuyoruz" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Irak'ın Kerkük İl Meclisinin tek taraflı kararıyla resmi kurum ve kuruluşlara Irak bayrağının yanında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının da asılması konusunda ise Çavuşoğlu, Kerkük'te çok sayıda Türkmen'in yaşadığına, Araplar ve Kürtlerin de olduğuna dikkat çekti.

Kerkük'ün birçok etnik grubun yaşadığı bir kent olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Biz burada bölgesel yönetimin bu yaptığı oylamayı doğru bulmuyoruz. Oylamadan önce de Neçirvan Barzani'ye Müsteşarımız Ümit bey telefon açarak bu konudaki düşüncelerimizi paylaştı. Kendisinin söylediği, 'artık oylama olur oylamadan evet çıksa da biz bu bayrağı asmayı düşünmüyoruz.' Her şeyden önce o bölgenin etnik yapısını değiştirmek doğru olmaz. Oldu bittiye getirmek hiç doğru olmaz. Tek taraflı adımların da bir faydası olmaz. Irak'ın şu günlerde DEAŞ ile mücadele ederken içinde bulunduğu durum ve şartlarda, böylesine bir adımın Irak'ın geleceğine de bir faydası olmaz, istikrarına ve güvenliğine faydası olmaz. Irak ve Suriye'nin sınır ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Bu atılan adımı desteklemiyoruz ve doğru bulmuyoruz. Sorumluluk içinde herkesin davranmasını istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Star

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri