Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 20-22 Haziran'da resmi ziyaret gerçekleştirdiği Japonya'da, bazı medya kuruluşlarına Türk-Japon ve Türkiye-AB ilişkileri, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında oluşan kriz ile küresel gelişmelere dair yorumlarda bulundu.

Nikkei Shimbun gazetesine röportaj veren Bakan Çavuşoğlu, Katar ile Körfez ülkeleri arasında oluşan krizin iletişim yolu ile en kısa zamanda çözüme kavuşması adına Türkiye'nin arabuluculuk yapmayı devam ettireceğini aktardı.

Çavuşoğlu Katar’a yapılan ambargoların ve engellemelerin insani bakımdan yanlış olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin bu ülkelerin hepsi ile dostane ilişkilere sahip olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, Türkiye’nin alakalı ülkelere, konuyu ambargolarla değil aynı masada oturarak ve konuşarak halletmeleri çağrısında bulunduğunuaktardı. Türkiye’nin tarafsız bir konumdan hareket ettiğinin altını çizen Çavuşoğlu, Katar’a yöneltilen suçlamalara dair kanıta ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

"TERÖR ÖRGÜTÜNE SİLAH VERMEK BÜYÜK HATA"


Çavuşoğlu, NHK TV televizyonunda yaptığı konuşmada Türkiye’de misafir edilen Suriyelilere sağlanan olanaklara, sığınmacıların ihtiyaçlarına, bölgesel durumlara ve Türkiye'nin terör örgütleri DEAŞ ve PKK ile mücadele sürecinde verdiği emeklere değindi.

Türkiye'nin 3 milyon insanla dünyada en fazla Suriyeli sığınmacı kabul eden ülke olduğunu yineleyen Çavuşoğlu, sığınmacı çocukların 550 bininin okula gittiğini, diğer yandan 300 bininin eğitim alamadığını belirtti. Çavuşoğlu, "Ne yazıkki uluslararası camia çok duyarlı değil." ifadesini kullandı.