Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre'nin Crans Montana şehrinde süren Kıbrıs Konferansı'na yönelik düzenlenen toplantı için konaklamakta olduğu otelde basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

"BU İŞİ UZATMANIN ANLAMI YOK" 

Konferansın işleyiş ile alakalı bilgiler veren Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu konferansın bize açımızdan kesin bir konferans. Bir mutabaka sağlanacaksa eğer, çözümü olacak ise olacak, olmayacak ise de bundan sonra bu işin uzatılacak bir yanı veya anlamı yok. Batan beri bunu söylüyoruz. Birleşmiş Milletler de bunu söylüyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin heyeti de başta Cumhurbaşkanı Akıncı ve hükümet de başından beri bunu dile getirmekte bu nedenle bizde bu anlayış ile Crans Montana'ya ulaşımımız sağladık." dedi. 

"HER KONUDA MUTABAKAT SAĞLANMALI" 

Yapılacak konferans yalnızca "Güvenlik ve Garantiler" hakkında olmadığının dile getiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs için müzakerelerinin temeli oluşturulan tüm temel başlığın birbirlerinden bağımsız bir şekilde müzakere edildiğini dile getirdi. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Tüm konular hakkında mutabaka sağlanmadan hiçbir konu mutabakata varılamayacak demek oluyor." ifadesini kullandı.