Bakan Cahit Turhan: 'Türkiye’nin İlk Akıllı Ulaşım Altyapısı Tamamlandı'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye’de ilk defa 505 kilometrelik güzergahta akıllı ulaşım altyapısını tamamladıklarını bildirdi.

Bakan Cahit Turhan: 'Türkiye’nin İlk Akıllı Ulaşım Altyapısı Tamamlandı'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan,  Türkiye’de ilk defa 505 kilometrelik güzergahta akıllı ulaşım altyapısını tamamladıklarını dile getirdi.

Bakan Cahit Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bir sunum gerçekleştirdi. Yatırım harcamalarında yüzde 62'lik payla kara yolunun ilk sırada bulunduğunu vurgulayan Turhan, yatırımların daha hızlı tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulabilmesinin önemine vurgu yaptı.

Turhan, 198,5 milyar liralık KÖİ projesini başlattıklarını bildirerek, söz konusu yatırımların yüzde 77'sinin bittiğini, yapımı süren KÖİ projeleriyle 45,5 milyar liralık daha yatırımın ülkeye kazandırılacağını aktardı.

Bakanlığın yatırım portföyünde KÖİ projeleri hariç var olan 495 ana projenin bütçesinin 505 milyar lira olduğunu, bunun 237,5 milyar liralık kısmının gerçekleştirildiğini ifade eden Turhan, "Gerek ulaşım yatırımları gerekse gelişen ekonomimizin diğer paydaşları sayesinde satın alma gücü paritesi açısından ülkemiz dünyanın en büyük 13. ekonomisi olarak kayıtlara geçti. Türkiye sadece coğrafi değil tarihsel, sosyal, kültürel ve ekonomik avantajlarıyla da dünyanın en kıymetli bölgelerinden biri üzerinde yer alıyor." dedi.

Yaşadığımız coğrafyada 1 milyar 590 milyon insanın yaşadığı, 39 trilyon 300 milyar dolar Gayrisafi Milli Hasılaya sahip, 7,6 trilyon dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkeye ulaşabildiğini dile getiren Turhan, bakanlık ile bakanlığımızın bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarının 2003-2018 yıllarında devlet bütçesi ve Kamu Özel İş birliği ile yapılan yatırımların toplam tutarının 148 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Turhan, yapılan yatırımların Gayri Safi Yurt İçi Hasıla etkisinin 290 milyar dolar, üretim etkisinin 629 milyar dolar ve istihdam etkisinin ise yıllık ortalama 602 bin kişi olarak ortaya çıktığına işaret ederek, "Yatırımlar sayesinde ülkemizin hem beşeri hem de maddi kaynaklarının verimli kullanılması sonucu sadece 2018 yılında 12,7 milyar dolar tasarruf elde edildi." dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR