Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanmasına ilişkin, "İddialar var ve iddialara dayalı yorumlar var. Peki o iddialarınızı doğrulayan ne var, onu bir söyleyin bakalım. O iddiaları doğrulayan yorumların dışında bir tane delil koyamadılar.

Delilsiz iddialarla insanları mahkum etmek bir hukuk devletinde olacak bir iş değildir. Umarız ki bu haksız ve hukuksuz soruşturma hak ve adaletin yerini bulmasıyla sona erer." dedi.

Nevşehir Konağı'ndaki "Medya Buluşması"na katılan Bozdağ, bir basın mensubunun "Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın ABD'de tutuklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üstüne, Halk Bankasının Türkiye'nin yüz akı bir banka olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Halk Bankasının hem ulusal hem de uluslararası, bağımsız denetim kurumları tarafından yaptığı her türlü işlemin denetlendiğini söyleyerek, "Bu bankacılık işlemlerini görme hak ve yetkisi olan bütün otoriteler de yaptığı işlemleri anbean görebilmektedir. Hem Türkiye içinde hem de başka ülkelerle ilgili yaptığı işlemlerin tamamı, hem Türk hukukuna hem de uluslararası hukuka tamamıyla uygundur. İç hukuka hiçbir aykırılık olmadığı gibi, uluslararası hukuku aykırılık da yoktur." diye konuştu.

Bunun altının çizilmesi gerektiğine dikkati çeken Bakan Bozdağ, şunları dile getirdi:

"Sayın Genel Müdür Yardımcısı daha önce de ABD'ye gidip geldi, böyle bir muameleyle karşılaşmadı. 2014'ten sonra da gitti geldi, böyle bir uygulamayla karşılaşmadı. Çok net bir şekilde ifade ediyoruz ki ABD'de New York'ta Bharara'nın başlattığı soruşturma FETÖ-Bharara ortaklığıyla başlatılan soruşturmadır ve siyasi soruşturmadır. Hukuk kullanılarak Türkiye'de 17 Aralık'ta FETÖ'nün yapmayı başaramadığı hukuk darbesinin, New York eyaletinden bir savcı eliyle FETÖ ortaklığında yürütülmesidir. Bu Zarrab dosyasının yargılamasını yapan Richard Berman isimli hakim 2014 yılının mayıs ayında Türkiye'ye getirildi. FETÖ'nün örgüt üyelerinin bir organizasyonu kapsamında Türkiye'ye geldi, 17-25 Aralık sürecindeki operasyonlara destek maksadıyla onları destekleyen Türkiye'yi ve Türk hükümetini, Türk yargısını haksız ve mesnetsiz bir şekilde suçlayan açıklamalar yaptı ve o toplantılarda moderatörlük yaptı. Düşünün yargılamayı yapan da bu. Yani savcı öyle, yapan bu. Çok açık net bir siyasal operasyonla karşı karşıyayız, bunun hukuki dayanağı yoktur. ABD'de mevzuatında da yoktur, onlara da baktık. İddialar var ve iddialara dayalı yorumlar var. Peki bu iddialarınızı doğrulayan ne var, onu bir söyleyin bakalım. O iddiaları doğrulayan yorumların dışında bir tane delil koyamadılar. Delilsiz iddialarla insanları mahkum etmek bir hukuk devletinde olacak bir iş değildir. Umarız ki bu haksız ve hukuksuz soruşturma hak ve adaletin yerini bulmasıyla sona erer."

Kaynak:Yeni Şafak