Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, A Haber'de Murat Akgün'ün sorularını cevapladı. Bakan Bozdağ, FETÖ'nün firari ismi Adil Öksüz'ün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden 6 gün sonra aranmasıyla ilgili ABD'nin yaptığı "Vize iptali bilgisi için aradık" savunmasına yanıt verdi. Bakan Bozdağ, "Yüzlerce FETÖ mensubu ABD'de. Onların oturma iznini ve vizesini neden iptal etmedi?'' diye sordu. Bozdağ, Adil Öksüz'ün hala Türkiye'de saklandığını düşündüğünü de belirtti.

Bakan Bozdağ'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

ADİL ÖKSÜZ'ÜN ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ TARAFINDAN ARANMASI

ABD samimi bir işbirliği içinde olmak istiyorsa yüzlerce FETÖ mensubu ABD'de. Onların oturma iznini ve vizesini neden iptal etmedi? Teröristbaşı ABD'den terör faaliyetlerine devam ediyor. ABD'den bu konuda hassasiyet ve samimi işbirliği beklerken orada her türlü faaliyetlerine devam ediyorlar. Eğer samimilerse inandırıcılığı için ABD'de bulunan FETÖ'cülerin vizelerinin iptal edilmesi ve teröristbaşının geçici tutuklanma talebinin yerine getirilmesi lazım. Her kaçan ABD'ye gidiyor. Bakıyorsunuz, Halkbank genel müdür yardımcısını ABD'de hemen tutukluyorsun. Peki bu darbe girşiminin arkasındaki ismi neden tutuklamıyorsun?

ABD'NİN ÖKSÜZ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI

Adalet Bakanlığı üzerinden ABD'ye bildirdiğimiz isimler var. Gerekli bilgileri aktardık. Bildiğimiz şey şu Adil Öksüz dışında ne kadar FETÖ varsa ve elebaşı olarak bildiğimiz kişi hepsi ABD'de ve vizeleri iptal edilmedi. Buradan çağrı yapıyorum. Geçici tutuklama talebimizi yerine getirin ve onu Türkiye'ye iade edin ki samimiyetinize inanalım.

Kaynak: A Haber