Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra verdiği demeçte, "Bakanlar Kurulumuz, yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı, vatandaşlarımızın bu bayramlar sayesinde aile ziyaretleri, turizm sektörünün hareketlenmesi ve ticari hayatın pozitif yönde etkilenmesi olasılıklarını değerlendirerek, vatandaşlarımızın rahat bir biçimde bayramlarını idrak etmeleri maksadıyla Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'na denk gelen, tekaddüm eden günleri ve ara gün olan yarım günün idari izinli olması karara bağlanmıştır. Buna göre, 28 Ağustos Pazartesi, 29 Ağustos Salı günleri tam gün, 31 Ağustos Perşembe günü yarım gün idari izinli sayılmasına karar vermiştir." dedi.

"TEK TİP KIYAFET KONUSUNDA BİR YASA DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAÇ VAR"


Bozdağ, FETÖ sanıklarına tek tip kıyafet uygulamasına dair, şunları söyledi:

"Tek tip kıyafet hususunda bir yasa değişikliği gerekli. Bunun da KHK'ya konulacağını söylemiştik. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sadece kanun hükmünde kararname çıkarabilir, anayasamıza göre. Daha önce kabine değişikliği gerçekleştirildi ve Sayın Cumhurbaşkanı başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı yapılamadığı için kanun hükmüne kararname çıkarılamamıştı. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, Bakanlar Kurulu toplantısını yaptı ve bundan sonra çıkacak kanun hükmünde kararnamelerde bu husus yer alabilir."

"ÖSYM'NİN YAPTIĞI BÜYÜK BİR HATADIR"


Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ÖSYM'nin üniversite yerleştirme neticelerinde yaptığı düzeltmeyle alakalı, "ÖSYM'nin yaptığı büyük bir yanlıştır. Çünkü üniversite sınavına giren gençlerimizin hepsi hayallerini gerçekleştirmek için ter döküyorlar, emek harcıyorlar ve oranın işlemlerini doğru, objektif, güvenli bir biçimde yapacağına inanıyorlar. Onun için de ÖSYM, bir güven adresidir, hep böyle olmuştur ama zaman zaman böyle olaylar olduğunda da ÖSYM elbette yıpranmaktadır. Bu hadisede de gördüğümüz kadarıyla çok açık, net bir hata vardır." diye konuştu.