Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ ın, "Türkiye' yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getireceğiz" diyerek açıkladığı, YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) stratejisinin ikinci projesi adına teklifler perşembe günü alınmaya başlanacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ ndan edinilen bilgiler doğrultusunda, dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticileri 1000 MW’ lık rüzgar tesisi Yarışması için teklif verecek. İhaleyi kazanan firma yüzde 65 yerlilik oranında rüzgar türbini üretecek olan fabrika yatırımını gerçekleştirecek ve rüzgar teknolojileri alanında Türk mühendisler ve üniversitelerle Ar - Ge (araştırma ve geliştirme) yapacak.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK

Bakan Albayrak’ ın, Milli Enerji ve Maden Stratejisi çerçevesinde açıklamış olduğu YEKA stratejisi doğrudan teknoloji transferini hedefliyor. Sadece enerji alanında değil, enerji teknolojileri alanında da dışa bağımlılığı ve cari açığı düşürmeyi ön gören model çerçevesinde yatırım için belirlenmiş yüksek kapasitede enerji alanları, fabrika kurma, yüzde 65 yerlilik oranında üretim yapma, yüzde 80 yerli mühendis ile Ar- Ge yapma şartları ile alım garantisi sağlanan elektrik fiyatı üzerinden açık eksiltme usulü ile yarışmaya açılıyor.

TEKNOLOJİ ÜRETECEK

Türkiye son zamanlarda rüzgar türbin kanadı ve kule üretimi alanlarında fabrika yatırımlarını çekse de bu iki alanında kapasitesi montaj ile sınırlı kalmıştı. YEKA yarışması ile ilk defa teknoloji alanında da yerli üretim sağlanacak. Bunun için yarışmanın şartnamesi özel olarak hazırlandı. Buna göre Yarışmayı kazanan firma, 100 milyon dolar üzerinde yatırım ile fabrika kuracak. Fabrikada en az 2.3 MWe gücünde olmak üzere ortalama 300 ila 450 adet yerli rüzgâr türbini üretimi gerçekleştirilecek.

NERELERE KURULACAK?

Bu bağlamda şu 5 bölgede kurulması hedefleniyor:

- Kayseri-Niğde - Sivas

- Edirne - Kırklareli - Tekirdağ

- Ankara - Çankırı - Kırıkkale

- Bilecik - Kütahya - Eskişehir


DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Güneşte 1000 MW ile dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi üretim alanı projesini hayata geçiren Türkiye, rüzgarda da 1000 MW ile dünyada bu alandaki en büyük projelerden birisine imza atmış olacak. Kurulacak rüzgar tesisleri sayesinde ortalama 1.5 milyon ton CO2/yıl emisyon azaltımı da sağlanmış olacak.