Turizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı, bugün katıldığı bir TV programında açıklamalarda bulundu. Bakan Avcı Kurban Bayramı tatilinin tıpkı Ramazan Bayramı tatili gibi 9 gün olabileceğini söyledi.

Milyonlarca vatandaşımız Kurban Bayramı ne zaman ve kaç gün tatil olacağını merak ediyor. Bu sorunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz. Kurban Bayramı tatilini hem memleketine gidecek vatandaşlarımız hem de tatile çıkacak vatandaşlarımız için müjdeli haberler var.

Turizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı, bugün katıldığı bir TV programında açıklamalarda bulundu. Bakan Avcı Kurban Bayramı tatilinin tıpkı Ramazan Bayramı tatili gibi 9 gün olabileceğini söyledi. Dokuz günlük Ramazan Bayramı tatilinin iç turizmde hareketlenmeye neden olduğunu belirten Avcı, "Kurban Bayramı, pazartesi başlıyor, dört gün sürüyor. Cuma günü de birleştirildiği zaman tatil yine dokuz güne çıkıyor. Kurban Bayramı tatili muhtemelen 9 gün olacak" diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, Kurban Bayramı tatili ile ilgili bir açıklama yaptı. Kurtulmuş, "Önümüzdeki bayramda da uzun bir tatil olacak" dedi. Şu an için kesin olarak Kurban Bayramı tatili ilan edilmedi ancak hükumet üyelerinden yapılan açıklamalara göre Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ GÜNLERİ

11 Eylül 2016 Pazar Arefe

12 Eylül 2016 Pazartesi Kurban Bayramı (1.Gün)

13 Eylül 2016 Salı Kurban Bayramı (2.Gün)

14 Eylül 2016 Çarşamba Kurban Bayramı (3.Gün)

15 Eylül 2016 Perşembe Kurban Bayramı (4.Gün)

Kurban Bayramı nasıl kutlanır?

Güneş'in doğuşundan 45 dakika sonra bayram namazı kılınır ve kurban genelde ilk gün kesilir. Kesilen bu etin üçte biri akrabaya, üçte biri fakirlere dağıtılır. Kalan üçte bir ise kurbanı kesenindir. Kesilen kurbanın etinden yapılan yemekler bayram boyunca misafirlere ikram edilir. Tanıdık ve akrabalar ziyaret edilir, çocuklara harçlık ve hediyeler verilir. Çocuklar büyüklerinin elinden öper ve bayramda tüm küslükler son bulur.

Kurban Bayramı nedir?

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.