Bakan Albayrak: Tarihin En Büyük Karını Açıklayacaklar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak: Tarihin En Büyük Karını Açıklayacaklar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Berat Albayrak, Türkiye'nin IMF ile anlaşmasını isteyenleri anımsatarak "Türkiye'nin içinden geçtiği iklim, 'Türkiye Arjantin ile aynı kefede, en az 50 milyar dolar IMF ile anlaşması lazım, Türkiye patlayacak, Türkiye ayakta kalamayacak direnemeyecek, Arjantin anlaştı, Türkiye anlaşmazsa, 50-60 milyar dolar sıcak para girmezse Arjantin'den daha beter olacak' denilmesine rağmen biz anlaşmadık. Türkiye, kendi kanatlarıyla daha güçlü çıkacak dedik. 1 yıl geçti, Arjantin anlaştı ama hala siyasi ekonomik olarak çok sıkıntılı noktada. Türkiye bırakın anlaşmayı, bu saldırılara rağmen tüm alanlarda iyileşmeler oldu. Türkiye'nin 3 seçimin geçtiği dönemde ortaya koyduğu performans, tüm resmi ortaya koyuyor" sözlerini kullandı.

Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin küçüleceği eleştirilerine yönelik ise "Yüzde 3 veya 5 küçülecek, bunlar söylendi. Üçüncü çeyrekte, kayıplara rağmen yüzde birer pozitife dönüyoruz. Eksi 3’ten pozitife dönüyoruz. 4'üncü çeyrek için konuşuyorum. Türkiye hiçbir dönem böyle operasyonlarla süreçte 'cari fazla' vermedi. Türkiye yüzde 5 küçüldü, bütün bu resimde ihracatta 130 milyar dolardan, 100 milyar dolara küçüldü buna rağmen 'cari fazla' vermedi, açık verdi. İhracat artıyor. 1 yıllık süreci doğru bir şekilde yaşamamız lazım, idrak edip ona göre hareket etmemiz lazım" dedi.

KURUMLARIMIZ ÇOK İYİ KAR AÇIKLAYACAK

Berat Albayrak, seçimlere bir hafta kala Türkiye'ye ekonomik bir operasyon düzenlendiğini belirterek, "Türkiye Muz Cumhuriyeti değildir. Bir ülkenin 82 milyonunun parasına operasyon çekip, bir doları 10 lira yapmaya çalışacaksınız, biz de izleyeceğiz öyle mi. Kurumlarımız çok iyi kar açıklayacak. Merkez Bankası, kamu bankaları çok büyük kar açıklayacaklar. Hazine olarak, Maliye olarak mutluyuz. Burası muz cumhuriyeti değil" diye konuştu.

2020 İLK ÇEYREĞİNDE İSTİHDAM DAHA İYİYE GİDECEK

Berat Albayrak, 2020 yılının ilk iki çeyreğinde sürecin daha iyiye gideceğini bildirerek, "2020 ilk iki çeyreğiyle birlikte hem istihdam hem büyüme konusunda süreç çok daha iyiye gidecek. Son gelen vergi paketi bundan niye gocunuyorsunuz. 5 milyonun üzerinde bir evde oturuyorsa gelir vergisini versin. 500 bin TL’nin üzerinde geliri varsa daha çok versin. Kaç kişi kaç mükellef 50 bin kişi, 50 bin kişiye dokunuyoruz. Altın ihracatı kapsamında, 2019'da 84 ton altın ihracatı gerçekleştirdik" açıklamasında bulundu.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ DA ARTIŞ

Berat Albayrak elektrik ve doğalgaza yapılan zamlara ilişkin eleştirilere şöyle cevap verdi:

"Elektriğe ve doğalgaza yüzde 60 zam var diyorsunuz. İnsaf ya, İnsan Allah'tan korkar. Hem elektrikte hem doğalgazda 2019 Ocak ayında yüzde 10 indirim oldu. 2019 Kasım itibariyle yüzde 19 bir artış var. Toplam nette yüzde 19 artış var, rakamlar ortada."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR