Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Bu sene dâhilinde kendi üretimimiz olan gemimizin maharetiyle Akdeniz ve Karadeniz'de sondaj kuyularımızı açacağız. Böylece, umut ediyoruz ki bu sene sonundan evvel, Akdeniz'de ilk sondajımızı yapacağız." Açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kıbrıs sularında sismik incelemede bulunan TPAO Barbaros Hayrettin Paşa gemisinde açıklamalarda bulundu.

Gemide Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve gemi çalışanlarıyla beraber oruç açan Bakan Albayrak, iftarın ardından gemideki faaliyetlere dair açıklama yaptı.

SONDAJLAR BU SENE SONUNA KADAR TAMAM

Geminin bugünden başlamak üzere Magosa'da yaklaşık bin 695 metrekarelik üç boyutlu sismik araştırmalarının çoğunu bitirdiğini dile getiren Albayrak, "Henüz edindiğim malumatlar gösteriyor ki, 10 Temmuz gününü bitirme tarihimiz olarak belirlemiş olmakla birlikte, şu anki durumumuzun epey iyi olması sayesinde inşallah ay sonuna kadar belirlemiş olduğumuz tarihten önce olmak üzere bu alandaki üç boyutlu sismiğimizi hazır etmiş olacağız. Sonrasında inşallah Akdeniz'de bir diğer alanımızı teşkil eden Orta Akdeniz alanı üzerinde Barbaros Hayrettin Paşa gemimiz yeni bir üç boyutlu sismikle alakalı incelemeleri sürdürecek ve tasarlamamıza göre bu senenin bitmesine yakın zamanlarda en az iki veya üç alanda sismik incelemelerimiz nihayete erecek." şeklinde ifadeler kullandı.

Ayrıca Bakan Albayrak, Türkiye'nin Milli Enerji ve Maden Stratejisi dâhilinde sondaj ve inceleme boyutunda da kendi kendine yatırımlarda bulunacağının altını çizdi. Karadeniz’de ise Oruç adlı gemiyi kullanmak suretiyle araştırmaların gerçekleştirileceğini ileten Bakan, Türkiye’nin son 10 yıllık süreç içerisinde yıllık 44 milyar dolar bütçe ayırdığını dile getirdi. Maden alanında da ayrılan para eklendiğinde ise, yıllık 55 milyar doların ithalata ayrıldığını ifade eden Bakan, bu oranın düşürülmesi adına bu türden çalışmaların ekonomik açıdan hayati olduğunun altını çizdi.