Bakan Akar: Fransa, Ne Hakla Geliyorsun Buraya?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,''Yunanistan arkasında Fransa, arkasında AB ile ‘Bana göre böyle’ diyerek, akla mantığa uymayan bir şekilde haklı olduğunu iddia ediyor.'' dedi.

Bakan Akar: Fransa, Ne Hakla Geliyorsun Buraya?

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi’nde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Bakan Akar'ın yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz yer aldı.


Bakan Akar burada, savunma ve güvenlik konuları ile birlikte son dönemde Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs’taki gelişmelere yönelik önemli açıklamalar gerçekleştirdi.

Türkiye’nin tüm komşularının siyasi ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu söyleyen Bakan Akar, ''Diğer taraftan da hiçbir şekilde zerre kadar hakkımızdan dahi vazgeçmeyeceğimizi, hakkımızın, hukukumuzun çiğnenmesine göz yummayacağımızı herkesin bilmesi lazım. Binlerce kilometreden gelip kabadayılık yapmaya, hak iddia etmeye, koruyucu melek rolü oynamaya kalkanlar var. Bunların kabul edilmesi mümkün değil. Bunlar gelir ve geldikleri gibi giderler'' dedi.

Bakan Akar sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yunanistan arkasında Fransa, arkasında AB ile ‘Bana göre böyle’ diyerek, akla mantığa uymayan bir şekilde haklı olduğunu iddia ediyor. Dünyayı bir araya getirseniz dahi hiçbir zaman sizin ortaya koyduğunuz ''iki kere iki beş eder''sözünü bize anlatamazsınız. Bu gerçek değil. Arkanızda kim olursa olsun ''iki kere iki dört eder”''gerçeğini değiştiremezseniz. Kıbrıs bizim mili davamızdır, oradaki kardeşlerimizin hakkını hukukunu 1974’de hangi anlayışla koruduysak 2020 yılında da aynı konumdayız.''

FRANSA, NE HAKLA GELİYORSUN BURAYA?

Yunanistan’ın Lozan Antlaşmasına aykırı olarak 16 adayı silahlandırdığını anımsatan Bakan Akar, ''Bundan sonra böyle bir şey yapamazsınız'' dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yunanistan ve Türkiye... Fakat burada, anlaşılması zor olan kabadayılar var. Örneğin Fransa, garantörlük yok, anlaşma yok, sen AB’nin temsilcisi de değilsin ne hakla geliyorsun buraya? Tek başına çıkıp ‘Ben kahramanlık yapacağım’ diyorsan, o kabadayılık zamanı geçti. Biz gerginlik veya kabadayılık peşinde değiliz. Biz açık ve net bir şekilde inançla imanla, bilgiyle, mantıkla, bilimle, hukukla hak alaka ve menfaatlerimizin peşindeyiz. Bunu da kimse engelleyemez.

Üçüncü ülkelerin de bu konuya mantıklı, aklıselimle bakmaları gerekir. Böyle olursa ancak bu konu çözülebilir. Siz eğer Güney Kıbrıs’ın ambargosunu kaldırırsanız, dengeleri bu şekilde bozmaya kalkarsanız bu barış değil çatışma, çözüm değil çözümsüzlük getirir. Bunu da herkesin bilmesi lazım'' dedi.

İLİşKİLİ HABERLER

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR