Bakan Akar: 'Ermenistan'a Karşı Azerbaycan'ın Yanındayız'

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar'dan Azerbaycan mesajı geldi. Bakan Akar açıklamasında çok net bir mesaj verdi. Akar, 'Hocalı'da tüm dünyanın gözleri önünde soykırım yapan, Yukarı Karabağ'ı işgal eden Ermenistan'a karşı Azerbaycan'ın yanındayız. dedi.

Bakan Akar: 'Ermenistan'a Karşı Azerbaycan'ın Yanındayız'

Bakan Akar: 'Ermenistan'a Karşı Azerbaycan'ın Yanındayız'

Bakan Akar, 'Şunu çok net ifade etmek isterim ki geçtiğimiz yıllarda Hocalı'da tüm dünyanın gözleri önünde soykırım yapan, Yukarı Karabağ'ı hiçbir hukuki gerekçe ve meşruiyete dayanmadan işgal eden Ermenistan'a karşı tüm imkanlarımızla Azerbaycan'ın, Azerbaycanlı silah arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız. Azerbaycan yalnız değildir.' şeklinde konuştu.

Bakan Akar yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile takip ettiği Türkiye-Azerbaycan Fiili Atışlı Ortak/Müşterek Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü'nün sona erdirilmesinin ardından tatbikata katılan askerlerle görüştü.

Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile tatbikata katılanları tebrik eden Hulusi Akar, oradaki açıklamasına 'İkinci vatanımız Azerbaycan'da bulunmaktan ben ve arkadaşlarım büyük memnuniyet, heyecan duymaktayız.' ifadeleriyle başladı.

'BİR ANANIN İKİ OĞLU TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'

Türkiye ile Azerbaycan'ın 2 ayrı devlet olsa dahi aynı milletin evlatları olduğunu belirten Bakan Akar, 'Bizim tarihimiz, dilimiz, irfanımız, kültürümüz bir. Canımız bir, kanımız bir. Bizim ayrımız, gayrımız yoktur. 'Bir ananın iki oğlu' olan Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler, gerçek kardeşlik ilişkisidir. İki bedende bir can olan bu kardeşliğimiz bizim için vazgeçilmezdir.' şeklinde konuştu.

Atalardan emanet olan kardeşlik bağını gelecek nesillere aktarmakla sorumlu olduklarını ifade eden Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:

'Bu bilinç içerisinde 'iki devlet, tek millet' anlayışına sahip Azerbaycan ve Türkiye, dün olduğu gibi bugün de her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, kederde ve kıvançta, bir ve beraber olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Jeopolitik sorunların, terörün, düzensiz göç hareketlerinin ve güvenlik kaygılarının hızla arttığı bir dönemde, Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikteliği, iş birliği son derece önemlidir. Bu nedenle can gardaşımız Azerbaycan ile her alanda süren iyi ilişkilerimizi daha da ilerletmek için çalışmalarımız artarak devam etmektedir.

Hemen her alanda birlikte gerçekleştirdiğimiz projeler, ülkelerimizi daha da güçlü kılarken, bölgemizin geleceğini de şekillendirmektedir. Yaptığımız çalışmalar sadece Azerbaycan ve Türkiye ile ilgili değil, aynı zamanda bölgenin geleceği bakımından da çok önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye ve Azerbaycan, köklü tarihi, dinamik nüfusu, her geçen gün büyüyen ekonomisi ve güçlü ordusuyla Kafkasya'da ve bölgemizde barış, huzur ve istikrarın teminatı olmaya devam edecektir. İcra edilen tatbikatlar da bu çabalarımızın bir göstergesidir.'

Bakan Akar, tehdit ve risk oluşturan gelişmelerin etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya sahip olma gerekliliğini açık bir şekilde gözler önüne serildiğini belirterek, daima harekata hazır bir ordu için modern harp silah, araç ve gereçlerin olmasının yanında iyi eğitimli personel mevcudiyetinin de oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Personelin en üst düzeyde yetiştirilmesi ve muharebe koşullarına hazırlanması için tatbikatlara kritik birer eğitim etabı olarak bakan Hulusi Akar, müşterek ve birleşik tatbikatların, orduların beraber çalışabilirlik ve savaşa hazırlık düzeyinin en kritik göstergesi olduğunu kaydetti.

Yapılan tatbikatın başarıyla amacını elde ettiğini ifade eden Bakan Akar, 'Bu ve bundan sora yapılacak tatbikatlar ayrıca iki kardeş ülkenin tehdit ve tehlikelere karşı ortak duruşunu da tüm dünyaya göstermektedir.' şeklinde konuştu.

'HAMINIZ SALAMAT VE YAHŞI GALIN'

Atatürk'ün 'Azerbaycan'ın derdi bizim derdimizdir. Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimizdir.' ifadesini anımsatan Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:

'Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın Tovuz bölgesinde gerçekleştirdiği hain saldırıyı bir kez daha en şiddetli şekilde kınıyoruz. Azerbaycan halkına başsağlığı, sabır, silahlı kuvvetlerine güç, kuvvet diliyoruz. Yaşadığınız acıyı milletçe derinden hissediyoruz. Şunu çok net ifade etmek isterim ki, geçtiğimiz yıllarda Hocalı'da tüm dünyanın gözleri önünde soykırım yapan, Yukarı Karabağ'ı hiçbir hukuki gerekçe ve meşruiyete dayanmadan işgal eden Ermenistan'a karşı tüm imkanlarımızla Azerbaycan'ın, Azerbaycanlı silah arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız. Azerbaycan yalnız değildir. Azerbaycan'ın haklı davasına ve toprak bütünlüğüne olan güçlü desteğimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir. Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde 83 milyon Türkiye olarak sonuna kadar kardeşlerimizin yanındayız.'

Tatbikatla ilgili değerlendirmelerini de aktaran Bakan Akar, Tovuz'daki alçak saldırıda şehit olanlarla egemenlik ve bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden bütün şehitler ve ebediyete giden kahraman gazileri rahmet ve minnetle anarak, açıklamasını 'Hamınız salamat ve yahşı galın.' sözleriyle tamamladı.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANI ZAKİR HASANOV

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov da, Türkiye ve Azerbaycan'ın aynı millet olduğunu, aynı din, kültür ve dile sahip olduğunu dile getirdi.

Tatbikata katılanlara teşekkürlerini belirten Hasanov, 'TSK, dünyanın en güçlü ordularından biridir ve bu bizim şansımızdır. Şansımız şudur ki, bu güçlü orduyla tecrübe paylaşıyoruz. TSK bugün tüm dünyaya kendi gücünü gösterdi. Suriye'de, Irak'ta, Libya'da. İnşallah TSK'nın desteği ile Azerbaycan silahlı kuvvetleri de kendi kutsal görevini yerine getirecektir. Bir milletin silahlı kuvvetlerinin, zamanı geldiğinde kendi kutsal görevini yerine getireceğinden eminim.' şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından Bakan Akar, Hasanov ve Komutanlar, tatbikatta üstün başarıya ulaşan personeli tebrik ederek, hediyeler takdim etti.

Diğer taraftan, Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü'nün başarıyla bitmesinin akabinde Bakan Akar, Hasanov ve Türk ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri anı fotoğrafı çektirdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR