Hepatit A aşısıyla ilgili olarak herhangi bir sıkıntının olmadığını kaydeden Bakan Müezzinoğlu yeni yasa ile sağlıkta şiddete çok ciddi yaptırımların yolda olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu'nun açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle.

Hepatit A aşısında bir sıkıntımız yok. Sağlıkta şiddet 24 saat yönetim duyarlığı isteyen çok yönlü bir olay. Buradaki en büyük duyarlığı her gün sağlık hizmeti alan vatandaşlarımızdan beklilyoruz. Her gün 2,5-3 milyona yakın derdi, sıkıntısı olan insana sağlık hizmeti sunuyoruz. Burada büyük bir özveri ve fedakârlık yapan sağlık çalışanlarımıza yanlış yapmamız lazım. 24 saat kesintisiz verilen bir hizmetin çok zor bir hizmet olduğunu kabul edelim. Bazen hasta yakını olarak 4-5 saat hekimin ve hemşirenin pozisyonu izlendiğinde ne kadar zor bir meslek olduğunu göreceklerdir. Şiddet ortamı oluşturan kişilere ceza müeyyideler sözkonusu.

SAVCILARA TUTUKLAMA YETKİSİ GETİRİLİYOR

İç güvenlik yasasıyla polislerimize 24 saat 48 saat gözaltı yetkisi veriliyor. Özel güvenlikten aldığımız sağlık hizmetleri İçişleri Bakanlığımızla polis ve emniyet görevlileriyle birliktedirler. Hazırlanan yasal düzenleme alanında savcılarımıza  iki yıldan az cezai davalarda tutuklama yetkisini veriliyor. Cezası iki yıldan az bile olsa tutuklu yargılanabilecek yasal düzlenmeyi getiriyoruz. Özel güvenlik güçlerimiz orada. Polisin de özel güvenlik güçlerini koordinasyonda, dinamizme katkı sunmada ilave destek olacak.

KİMSE DOKUNULMAZLIK ZIRHINA GİZLENEMEZ

Türkiye Büyük Meclisi'nde yemin eden milletvekilleri yeminine sadık kalmalı. Kimsenin dokunulmazlık zırhı altında gizlenmesine kimse göz yumamaz. Bölücü örgüte destek veren mutlaka adalete teslim edilir.