Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun, ‘Taşeron işçiler hakkındaki düzenlemenin sene bitimine kadar hazırlanacağı’na ilişkin yaptığı açıklamaları hakkında, basına değerlendirmelerde bulundu.

Atalay, şu son zamanlarda hükümet görevlilerinin taşeron işçiler hakkında yaptıkları açıklamaları çok yakından takip ettiklerini ifade ederek, ‘Hükümetin taşeron işçiler hakkında yaptıkları açıklamaları olumlu buluyoruz. Bizler için umut dolu açıklamalar bunlar. Bu mesele yıl bitimine kadar bir sonuca ulaştırılmalı çünkü taşeron işçi rakamları 900 bine kadar çıktı. Vatandaşlar bu konu çok sabırsızlanmaya başladı. İnsanlar beklentilerinin karşılık bulacağı bir çözüm yolu bekleyişi içindeler. 900 bin taşeron işçi ve aileleri göz önüne alındığı vakit toplam 4-5 milyon insan bu konunun çözüme kavuşmasını bekliyor.’ dedi.

Atalay, aracıların taşeron ve geçici işçilerde çalışarak büyük kazanımlar sağladıklarını ifade ederek, ‘Türk - İş olarak isteğimiz, hükümetin aracıyı aradan çıkarması y önündedir. Söz konusu çalışanlara, devlete maliyetleri ne ise o karşılığın ödenmesi. Memur işi yapanın memur, işçi işi yapanın işçi olması lazım.’ şeklinde konuştu.