Habertürk kanalında Ece Üner'in sunuculuğunu yaptığı Enine Boyuna programında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dün yaptığı açıklamalar üzerinde duruldu.

Söz konusu açıklamaları değerlendiren ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Bahçeli’nin sözlerinin Türkiye'nin başına bela olarak geri döneceğini ifade etti.

‘SÖZLERİN TUTULACAK BİR YANI YOK’

Prof. Bağcı, ‘Devlet Bahçeli'nin bildiği bir şeyler var diyeceğim ama neyi niçin hangi amaçla ifade ettiğini kestiremiyorum. Sözlerinin nereden bakılırsa bakılsın tutulacak bir yanı olduğunu söyleyemem.’

‘TÜRKİYE'NİN BAŞINA BELA GELİR’

‘Bu sözler olsa olsa ülkenin başına bela olur. Türkiye tarihini biraz okutmak iyi olacaktır. Burada Kurtlar Vadisi çekilmiyor. Dünyaya bunu anlatmak zor.’ açıklamalarında bulundu.

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

'Barzani'nin ipi başkasının elindedir' diyen Devlet Bahçeli Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını kullanması gerektiğini vurgulayarak, "Ankara Anlaşması başta olmak üzere uluslararası anlaşmalardan doğan haklarımızı sonuna kadar kullanmamız gerekli. Şartlar oluştuğunda, tarih coğrafyaya dar geldiğinde misak-ı milli uyanacak, 81 Düzce'den hemen sonra "82 Kerkük, 83 Musul" deme hakkının önünde hiçbir güç duramaz ve duramayacaktır." dedi. Bahçeli'nin bu sözleri salondakiler tarafından büyük bir coşku ile karşılandı ve dakikalarca ayakta alkışlandı.