Dolandırıcılar her geçen gün çoğalarak faaliyet göstermeye devam ediyor. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasını fırsat bilen sahtekarlar gözlerini şimdide kurban paralarına dikti.

İnternet üzerinden kurban için başlatılan kampanya görsellerini değiştirerek kendi banka hesaplarını yazıyorlar. Böylece vakıf adına yapılan yardımlar dolandırıcıların ceplerine gidiyor.

Sosyal medyadan oluşturulan sahtekarlığa kurban giden en son Tüm Yardımlaşma Derneği (TÜMYAD) oldu. Kurban kampanyası nedeniyle düzenledikleri ve kendi sosyal medya hesaplarından paylaştıkları görselde yer alan banka hesap numaralarının, dolandırıcılar tarafından 'photosop' ile değiştirildi. 'M. Ali Yanmaz' isminin yazdığı ve bir bankaya ait hesap numarasının yer aldığı görsel şimdide dolandırıcılar tarafından kullanılıyor.

KURBAN BAĞIŞINDA BULUNACAKLAR UYARILDI

Meydana gelen dolandırıcılıktan sonra TÜMYAD, vatandaşları uyardı. Şahıs adı bulunan banka hesaplarına hiçbir şekilde para yatırmamaları gerektiğini bildirdi. Derneğin avukatları suçluların yakalanması için gerekli çalışmaları başlattı.

SOKAKTA KURBAN KESENE CEZA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerin izin verdiği bölgelerden başka yerlerde kurban kesimi yapanlara 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğinde 203 ile 50 bin 975 TL arasında para cezası kesileceğini ifade etti.