Irak Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "IKBY, Bağdat ile ciddi diyaloğa girip Irak'ın birliğini güçlendirmek için anayasaya aykırı referandumun sonuçlarını iptal etmeli." denildi.

BAĞDAT'TAN BARZANİ'YE ÇAĞRI

Açıklamada ayrıca IKBY'ye "ele geçirdiği bölgelerde provokasyona son vermesi, anayasa ve federal mahkemenin kararlarına uyması" çağrısı yapıldı. Barzani'ye oldukça fazla yakınlığıyla bilinen Rudaw haber ajansında yer alan bir habere göre, Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin ofisinden yapılan açıklamada, Erbil ile diyalog için önce meşru olmayan bu referandumun derhal iptal edilmesi istendi.

REFERANDUM SONUÇLARI İPTAL EDİLMELİ

Yapılan yazılı açıklamada, "Bölge, anayasal olmayan referandumun sonuçlarını iptal etmeli, daha sonra Irak’ın toprak bütünlüğünün güçlendirilmesi için ciddi müzakerelerde bulunmalıyız" denildi.

MÜDAHALELERE SON VERİLMELİ

IKBY'den, Irak Anayasası ve Federal Mahkeme’nin kararlarına bağlı kalınması istenen açıklamada, "Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin, ileri gittiği bölgelerle ilgili de müdahalelere son vermelidir" ifadesine yer verilmiş. Irak merkezi yönetimi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) Bağdat ile diyaloğa geçebilmesi için referandum sonuçlarını iptal etmesini dile getirdi.