Bağdat Yönetimi Boşuna Vızırdandı, Türkiye'nin Dediği Oldu

Irak hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Başika’daki güçlerin komutanı Musul operasyonu konusunda anlaştı. 3 hafta içerisinde başlaması planlanan operasyona Şii Haşd El Şabi ve PKK unsurları katılmayacak.

Bağdat Yönetimi Boşuna Vızırdandı, Türkiye'nin Dediği Oldu

Musul’un DAEŞ’ten kurtarılması için üç hafta içinde askeri operasyon başlatılabileceği ve Türkiye’nin isteği doğrultusunda bu operasyonda Şii Haşd El Şabi ve PKK unsurlarının kullanılmayarak kentin Sünni yapısının korunacağı öğrenildi. Bu konuda Irak hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Türkiye’nin Başika’da yetiştirdiği 3 bin kişilik yerel Haşdi Vatani ordusunun komutanı Esil El Nuceyfi’nin kente girecek güçler konusunda anlaştığı açıklandı.

KENTE GİRMEYECEK
 
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Falah Mustafa Bakır, Musul’un DAEŞ’ten kurtarılmasına yönelik operasyondan daha çok ‘sonrasındaki siyasi tablonun’ önemli olduğunu söyledi. Bakır “ABD-Irak Hükümeti ve IKBY arasındaki anlaşmaya göre Peşmerge, Musul’un dışında belirlenen sınıra kadar operasyona katılacak ama kent içine girmeyecek. Musul çok hassas bir bölge. Bundan dolayı Musul operasyonunun planının yapılmasından ziyade siyasi planın da yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Eskiden yaşanan trajedilerin yaşanmaması için bu planın yapılması lazım” diye konuştu.
 
Eski Musul Valisi ve Türkiye’nin Irak’taki Başika kampında Eğit-Donat programı kapsamında eğittiği 3 bin kadar yerel askerin komutanı olan Esil El Nuceyfi “Musul halkı en kısa sürede DAEŞ’ten kurtulmak istiyor ama DAEŞ sonrasındaki aşamadan korkuyor. Korkuları şu: Onları kurtaran kim ve DAEŞ öncesinde 2014’deki gibi mi davranacaklar? 2014’te ne olmuştu? O zamanlar ordu, Musullu insanlara kötü şeyler yaptı” diye konuştu. Nuceyfi, “Musul, eski Başbakan Maliki’nin oradaki komutanlarına gelen talimatı ile DAEŞ’e savaşılmadan kasten teslim edildi” dedi.
 
ORDUYA SIZAMAYACAK
 
Düzenlenecek Musul operasyonuna ilişkin bilgiler de veren Nuceyfi, şunları söyledi: “Başika’da yetişen güçler, Irak ordusu ile birlikte Musul’a girecek. Haşd El Şabi gibi Şii milisler operasyona katılmayacak ve Irak Ordusu’na da sızamayacak. Şu anda Şii milislerin Irak ordusu içinde olmadığını biliyoruz. Eğer, Haşd El Şabi Musul’a girerse, Irak Başbakanı’nın sözünü dinlememiş olacaklar ve o zaman işler yolundan çıkacak demektir. Musul’da şu anda M kuvveti dediğimiz mukavemet güçleri DAEŞ liderlerine suikast düzenliyor. İstiklal ve Özgürlük grubu dediğimiz güçler ise uyuyan hücreler ve biz Musul’u dışarıdan kuşattığımızda onlar içeriden mücadeleye başlayacak.”
 
BAŞİKA'YI TARTIŞMAK
 
Musul’da halen 1.5 milyon sivilin yaşadığını kaydeden Nuceyfi, göç dalgası, PKK ve Şii milislere karşı Başika kampının önemine dikkat çekti: “Musul’un DAEŞ’ten kurtarılması operasyonu sırasında, PKK’nın Telafer’e operasyon düzenleyip ele geçirmeye çalışacağına yönelik istihbarat var. PKK, bir fırsat bulursa Musul’a da katılabilir. Musul’daki operasyon sırasında, yüz binlerce kişi Türkiye’ye göç için yönelirse durduramazsınız. Başika kampının böyle bir süreçte tartışılmaya açılması yanlıştı, Türkiye’nin DAEŞ’e karşı savaşta desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Başika kampı, Irak hükümetinin bilgisi dahilinde kuruldu ve ilk üç ay maaşlarımızı da Bağdat yönetimi ödedi. Sonra ne olduysa, bunlar yaşandı.” 
 
Başika şaşkınlığı içindeyiz
 
IKBY Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Falah Mustafa Bakır, Irak’taki PKK tehlikesi ve Başika kampına ilişkin şunları söyledi: “PKK, Kandil ve Sincar’da bizim irademiz dışında varlığını sürdürüyor. Biz Türkiye’nin siyasetini destekliyoruz, barıştan yanayız ve PKK’yı orada istemiyoruz. Başika Kampı ise, DAEŞ’e karşı mücadele veren Iraklı gönüllü asker ve polislerin eğitim aldığı bir kaptır. Ankara ve Bağdat arasında Musul için yapılan anlaşma üzerine kuruldu. Ancak şu an Bağdat yönetimi ‘Ben bu anlaşmayı bilmiyorum veya tanımıyorum’ diyor. Biz de bunu şaşkınlıkla izliyoruz. Musul operasyonu sırasında ilk etapta 500 bin kişilik bir göç dalgasının yaşanabileceğini bekliyoruz.”

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR