Suudi Arabistan-BAE ilişkisi giderek bozuluyor. Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin hızla ilerlemesi BAE’yi endişelendirirken, Riyad-Abu Dabi arasındaki gerilim tırmanıyor. İki ülke Yemen’deki savaş, Müslüman Kardeşler, Riyad’ın Türkiye ile ilişkisi gibi geniş bir yelpazede görüş ayrılıkları meydana geliyor.

Rai Al-Youm haber sitesinde yer alan habere göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid’in karşılıklı ziyaretleri fark edilir boyutta azaldı. Körfez kaynakları, mevcut rahatsızlıkların gerilime çeviren BAE’nin Yemen’deki savaştan çekilmeye zorlayabileceğini ifade edildi.

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin hızlı bir şekilde iyileşmesi BAE’yi endişendiriyor. Türkiye'nin Sevakin Adası'nı Sudan'dan kiralaması BAE ve Mısır'ı rahatsız ederken Riyad aynı günlerde Başbakan Binali Yıldırım'ı sıcak bir şekilde karşılayarak tepkisiz kalmayı tercih etti. 27 Aralık’ta Riyad’a giden Başbakan Binali Yıldırım, “Suudi Arabistan-Türkiye, bölgede uzun sürede kalıcı barışın, istikrarın hakim olması için iki kilit ülkedir. Bu nedenle iki ülkenin her konuda müşterek çalışması hem Türkiye açısından hem Suudi Arabistan açısından değil, aynı vakitte bölgesel ve küresel barış açısından da zaruridir” dedi. Başbakan, Veliaht Prens ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman’ın Türkiye’yi ziyaret edeceğini de belirtti. Suudi Arabistan’ın, Türkiye’nin Suriye konusunda ve Sünni dünyadaki rolünün ciddiyetini anlamasıyla Ankara-Riyad ilişkilerinin ilerleyen haftalarda daha da derinleşeceği tahmin ediliyor. Rai Al-Youm haber sitesine açıklama yapan Katarlı bir kaynak, Türk-Suud ilişkisinin Katar-Suud arasındaki buzları da eriterek BAE’nin bölgede yalnızlaştırabileceğini ifade etti.

Son dakika gündem haberleri için aşağı doğru kaydırın.