Somali ve Katar’daki üslerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla, Kızıldeniz’in kapısı sayılan Sudan’ın Sevakin Adası da Türkiye’ye tahsis edildi.

Afrika temaslarını devam ettiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir’den Kızıldeniz kıyısında durumu pekte iyi halde olmayan Sevakin Adası’nın iyileştirilmesi için tahsis edilmesini talep etti. El Beşir ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğini geri çevirmeyerek olumlu cevap verdi. Sevakin Adası 94 senenin ardından Türkiye’ye tahsis edildi.

Basra Körfezi’nde bulunan Katar ve Hint Okyanusu kıyısındaki Somali’de askeri üs oluşturan TSK’dan sonra Sevakin adasıyla beraber Kızıldeniz’i de içine alan kısımda stratejik bir Türk üçgeni meydana geldi.

Kızıldeniz’in kapısı olan Sevakin adası, Osmanlı’nın Kızıldeniz ve Hicaz’a denizden gelecek tehlikelere karşı güvenliği sağladığı bölgeydi. Ticari ve ekonomik önemi nedeniyle ‘Afrika’ya açılan kapı’ olarak bilinen Sevakin Adası, 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması’yla İngiliz işgalindeki Mısır’a devredildi. 1956 yılında İngilizlere karşı bağımsızlığını kazanan Sudan’ın olan adada 40 binden fazla Sudanlı bulunuyor.