Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Sancar, öğrencilere siyasete dahil olmamaları ve sigara içmemeleri telkinlerinde bulundu.

"İSTEYEN EVRİME İNANIR, İSTEMEYEN İNANMAZ"


Prof. Dr. Sancar, bir öğrencinin din ve bilim arasındaki bağlantıya yönelik sorduğu soruya verdiği cevapta, "Ben Müslümanım ve Müslüman olduğumu her fırsatta belirtiyorum. Müslümanlığımla gurur duyuyorum. Türkiye'deki evrim tartışmaları beni çok etkilledi. Türkiye'nin birçok problemi mevcut. Ben Allah'a inanıyorum. İsteyen evrime inanır, istemeyen inanmaz ancak bu durumu abartıp büyük devlet, millet sorunu haline getirip, kavga ederek tüm enerjimizi boşa tüketiyoruz." açıklamsını yaptı.


"KANSER KAYNAKLI ÖLÜMLERİN YÜZDE 30'U SİGARADAN"


ABD'deki Kuzey Carolina Üniversitesinde kendisinin liderliğinde bilim insanları tarafından devam ettirilen, sigaranın insan DNA'sına nasıl yıprattığını gözler önüne seren çalışmayı hatırlatan Sancar, şunları söyledi:

"Nobel'i almamın ardından araştırma yapmak çok güç, zira çok tklif geliyor ancak ben her talebi kabul etmedim, gerekesiz işlerle uğraşmadım, çalışmalarımı sürdürdüm ve bu ciddi araştırma ortaya çıktı. Sigaranın zararlı olduğu senelerdir belirtiliyor. Çok insanımız sigara kullanıyor. Kanser sebepli ölümlerin yüzde 30'u sigaradan kaynaklanıyor. Bizim incelemelerimizde elde ettiğimiz çıkarım şu: İnsan genomunda 6 milyar birimvar. Sigaranın tüm bu 6 milyar birimde yarattığı tahribatın haritasını çıkardık. İnşallah bunu görünce insanlarımız korkar ve sigarayı bırakır."