Roman, öykü, şiir, deneme ve makale hususlarında pek çok eser yazan yazdıkları değişik pek çok dile çevrilmiş ve eserleri toplamda 8 milyondan çok baskı yapmış ünlü yazar Aziz Nesin 23 sene önce bugün yaşamını yitirdi. İşte Aziz Nesin tarafından söylenmiş önemli sözlerden bazıları…

AZİZ NESİN’İN HAYAT HİKAYESİ

Çocukluğu

Aziz Nesin, 20 Aralık 1915'te İstanbul Heybeliada'da dünyaya geldi. Babası Abdülaziz Bey Giresun'un Şebinkarahisar ilçesine bağlı Ocaktaşı köyünden çıkarak İstanbul'a gitti ve bahçıvanlık yaparak geçimini sağladı.

Öğrenim Hayatı

Aziz Nesin, 1924'te İstanbul Süleymaniye'deki ismi daha sonra İstanbul 7. İlkokulu olarak değiştirilecek olan “Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi'nin 3. sınıfına katıldı. İki sene Darüşşafaka Lisesi'nde eğitim gördükten sonra, 1935'te Kuleli Askeri Lisesi'ni, 1937'de Ankara'da Harp Okulu'nu tamamlayıp teğmen oldu. Son olarak 1939'da Askeri Fen Okulu'nu tamamladı. Bu yıllarda bir taraftan da Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü'ne gitti. Bir röportajında ona bu eğitim yaşamının “Fikri takip” denen şeyi getirdiğini söylemişti.

Çalışma Hayatı

Aziz Nesin, Ankara Harp Okulu'nu tamamlamasının sonrasında asteğmen olarak orduya dahil oldu. 1941'den başlayarak II. Dünya Savaşı senelerinde 2 sene Trakya'da çadırlı ordugâhta vazife aldı. 1942'de Erzurum Müstahkem Mevkii İstihkam Taburu Bölük Komutanlığı'nda görevlendirildi ve bir bomba kazasında yaralandı. Erzincan'da depremde yıkılmış bir cephaneliğin boşaltılmasıyla vazifelendirildi. 1944'te Ankara'da Harp Okulu'nda kurulan ilk tank kursuna yazıldı. Aynı sene Zonguldak'ta uçaksavar top mevzileri yaptırmakla da vazifelendirildikten sonra üsteğmen rütbesindeyken “vazife ve yetkisini kötüye kullandığı” gerekçesiyle askerlikten atıldı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.