Azerbaycan Enerji Bakanı Natık Aliyev, İstanbul’da bir kalp krizi neticesinde bu sabah İstanbul'da vefat ettiği bilgisi paylaşıldı.

Azeri APA-Economics haber ajansında çıkan haberde verilen bilgiye göre, Aliyev dün akşam rahatsızlanması sonucu hastaneye götürülmüştü. İstanbul'da olan eski bakan, hastanede geçirdiği kalp krizi sonrasında hayata gözlerini yumarak son nefesini İstanbul'da verdi.

Sovyetler Birliği zamanında Azerbaycan enerji alanında idareci olan 69 yaşındaki Aliyev, Azerbaycan’ın devlet enerji kuruluşu SOCAR’da yönetici olmuştu.

Aliyev, 1993-2005 yılları dahilinde SOCAR idare konseyinde yöneticilik mesuliyetini de sürdürmüştü. 2005 senesinde enerji ve sanayi bakanı görevinde bulunan Aliyev, 2013 senesinde ise enerji bakanlığı görevinde bulundu.

Yüksek miktarda getirisi olan enerji işlerine yatırımlar adına yurtdışında bulunan firmalarla arasındaki görüşmelerde Azerbaycan’ın çıkarlarını gözeten Aliyev, global petrol arzının azaltılması hususunda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) mensupları da görüşmelere dahil olmuştu.

ESKİ BAKANIN ÖZGEÇMİŞİ

23 Kasım 1947 senesinde Bakü’de doğan Aliyev, 1970 senesinde Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi okulunu bitirdi. 1984 senesine değin Azerbaycan Komünist Partisi’nde üst seviyede görev aldı. 1993/2005 seneleri arasında 12 yıl boyunca SOCAR’ın yönetim idaresinde başkanlıkta bulundu.