Aydın'da Bazı İşletmelere HES Kodu Zorunluluğu

Aydın'da koronavirüs salgınını kontrol altına almak amacıyla bazı işletmelere HES kodu alma zorunluluğu getirildi.

Aydın'da Bazı İşletmelere HES Kodu Zorunluluğu

Aydın'da Bazı İşletmelere HES Kodu Zorunluluğu

Aydın'da yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile mücadele kapsamında, 10 ve üzeri sayıda çalışanı olan iş yerleri için "HES kodu alma" zorunluluğu getirildi.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Twitter üzerinden yeni kuralları açıkladı.

Aksoy, salgınla mücadelede hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı kişilerin toplumdan izole edilmesinin, üzerinde durulması gereken en önemli hususlardan biri olduğunu anımsattı

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararını paylaşan Aksoy, şunları söyledi:

"Bu doğrultuda bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumdaki kişilerin tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarının temin edilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığınca 'Hayat Eve Sığar' (HES) uygulaması geliştirilmiştir.

İzolasyon kurallarını ihlallere karşı daha etkin mücadele edebilmek açısından 10 ve üzeri çalışanı olan iş yerleri için HES kodu alma zorunluluğu getirilmesi kararlaştırılmıştır.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR