Aydın'da Arılar Kovanlara Arapça Yazılar Yazıyor

Aydın'da Gedik ailesinin ilgilendiği arılar, kovanlarının içine 'Allah, Hasbinallah' benzeri Arapça yazılar yazarak kovanı terk ediyor.

Aydın'da Arılar Kovanlara Arapça Yazılar Yazıyor

Aydın'da Arılar Kovanlara Arapça Yazılar Yazıyor

Aydın'ın Efeler ilçesinde uzun senelerdir arıcılıkla uğraşan Gedik ailesinin arı kovanlarının içinde son zamanlarda ilgi çekici olaylar meydana geliyor. Hem hovana hem de peteklere, 'Allah, hasbinallah' benzeri yazılar yazan arılar, bu yazıları bir müddet sonra silerek kovandan gidiyorlar. Arılarının nereye gittiğini bilmediklerini belirten Gedik ailesi, görevlilerden bu ilginç olayın araştırılmasını talep ediyor.

Babası ile beraber arıcılıkla uğraşan İlyas Gedik, 'Arıların kovanlarını açtığımızda Arapça yazılar ile karşılaşmaya başladık. Bu yazılar dikkatimizi çekti ve arıların bize bir mesaj vermek istediklerini düşündük. Fotoğraflarını çekerek Arapça bilen büyüklerimize ve cami hocalarımıza gösterdik. Onlar da bize 'Allah, hasbinallah, Bismillah' gibi kelimelerin yazıldığını söylediler. Bu yazıların bulunduğu kovanları incelemeye ve takip etmeye başladık. Bir müddet sonra kovanın içerisindeki arıların yazdıkları kelimeleri sildiğini gördük ve bunu neden yaptığını anlam veremedik. Yazıların silinmesinden kısa bir süre sonra da kovandaki arılarımızın tamamıyla yok olduğunu gördük' diye konuştu.

Arıların kovanlarını terk etmesini anlayamadıklarını belirten Gedik, şu ifadeleri kullandı:

'Biz arıların tüm bakımlarını en güzel şekilde gerçekleştirdik. Hastalıktan ölseler kovanlarının önünde ve içerisinde arı ölüleri olur, onlar da yok Başkaları tarafından çalınmaları da söz konusu değil. Arıların kovanları terk etmesi bizden kaynaklanan bir şey değil bu tamamen esrarengiz bir olay. Arıların ölüsü de yok, dirisi de yok. Önce yazıları yazıp, sonra siliyorlar en sonunda da kovanlarının terk ediyorlar. İçerisinde bir tane bile arı kalmıyor. Allah sonumuzu hayretsin.'

Elli senedir arıcılık yaptığını ve ilk kez böyle bir hadiseyle karşılaştığını belirten Tacettin Gedik, '1970 yılından bu yana arılarımız ile ilgileniyorum. Bugüne kadar ilk defa böyle bir olay gördüm. Arılarımız yazdıkları dini kelimelerin ardından kovanlarını terk ediyorlar. Hatta bu olaylar ilk başladığında oğlumla yazılar nedeniyle tartıştık. Bir süre önce birlikte kontrol ettiğimiz ve yazı bulunan kovanlardaki arılarımızın yazıları sildiğini gördük. Oğlum yazıları benim sildiğimi düşünerek bana çıkıştı. Ama ben hiç bir şey yapmadım. Bu olay beni de çok şaşırttı' diye konuşarak bu tuhaf hadiselerin araştırılmasını talep etti.

Arıcı Hakan Sakar da kovanların içinde yiyecekleri bal varken kovanı terk etmelerinde bir anormallik olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

'Arıların yiyecekleri var. Üzerinde fazla kene de yok. Ama kovanlarımız gün geçtikçe bu tür olaylar görülüyor ve zamanla boşalıyor. Bu iş normal değil. Büyüklerimiz kıyamet alametlerinden birinin de arı ölümleri ve arıların yok olmalarından biri olacağını söylüyorlardı. Allah korusun, Allah sonumuzu hayır eylesin ama yavaş yavaş sanırım sonumuz yaklaşıyor. Arılar da bize bir mesaj veriyor.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR