Aydın Dağlarında Üreticinin En Büyük Destekçisi Yük Hayvanları

Dünyanın en kaliteli incirinin üretildiği Aydın’da hasat sezonunun başlaması ile birlikte dağlık alanlarda üreticinin en büyük yardımcısı gelişen teknolojiye rağmen yük hayvanları oluyor.

Aydın Dağlarında Üreticinin En Büyük Destekçisi Yük Hayvanları

Aydın Dağlarında Üreticinin En Büyük Destekçisi Yük Hayvanları

Gelişen teknolojiye rağmen araçların ulaşamadığı Aydın dağlarındaki pek çok incir bahçesinde üretilen incirler halen at, eşek ve katır sırtında depolara ulaştırılıyor. Aydın'da yük hayvanları incir, zeytin ve kestane hasat sezonunda çalışan yük hayvanlarına gelişen teknolojiye rağmen alternatif bulunamadı. Bakımı zor olsa da vatandaşlar sarp arazilerde topladıkları ürünleri hayvanların sırtında taşıyor.

ARAÇ İLE ULAŞIM İMKANSIZ 

Aydın Efeler, İncirliova, Köşk, Nazilli, Sultanhisar ve Germencik ilçelerine bağlı dağ köylerinde incir üretimi yapan vatandaşlar araç ile ulaşım olmadığı için dağlardan topladıkları incirleri katır sırtında taşıyor.

ENGEBELİ ARAZİ HASADI ZORLAŞTIRIYOR

Gelişen teknolojiye rağmen halen taşıma işlerinde kullanılan hayvanların en büyük yardımcıları olduğunu belirten Çiftçilerden Vahdettin Kılınç, arazi yapısı engebeli olduğu için hasadın oldukça zor olduğu Aydın'ın dağ köylerinde incir üreticisinin en büyük yardımcılarının yük hayvanları olduğunu söyledi.

Son Dakika Gündem HAberleri için aşağı kaydırın. 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR